Konserwacja roweru po skończonym sezonie rowerowym

Zakończenie sezonu rowerowego przypada zazwyczaj na miesiąc październik. Wówczas zaczynają pojawiać się pierwsze minusowe temperatury oraz opady śniegu. Wielu rowerzystów kończy swoją przygodę z jazdą na rowerze w czasie jesieni. Warto pamiętać, aby prawidłowo zakonserwować rower na okres zimowy. Dzięki właściwie przeprowadzonym zabiegom nasz rower po upływie kilku miesięcy nie zestarzeje się i będzie gotowy do użytku wczesną wiosną.

Gdzie najlepiej przechowywać rower przez okres zimowy?

Podczas okresu zimowego wielu rowerzystów nie korzysta ze swojego sprzętu. Najlepszym miejscem na schowanie roweru jest miejsce suche i ciepłe. Nie polecam przechowywania roweru na balkonie. To zupełnie nieodpowiednia lokalizacja dla naszego sprzętu. Kiedyś kolega zostawił swój rower na okres zimowy na balkonie. Uczynił tak, ponieważ miał remont w domu, a w piwnicy nie za wiele wolnego miejsca. Przykrył rower folią i myślał, że nic mu się nie stanie. Jednak po upływie 6 miesięcy bardzo się zdziwił. Wilgoć oraz mróz panujący na zewnątrz podczas okresu zimowego bardzo zniszczył jego rower.

Osobiście polecam przechowywanie swojego sprzętu w piwnicy albo po prostu w pokoju. Wiem też, że może być z tym problem jednak jeśli zależy nam na naszym rowerze powinniśmy przygotować dla niego odpowiednie miejsce na ,,przezimowanie”.

Trzymanie roweru w domu lub mieszkaniu jest najbezpieczniejszą opcją. Czasami brak miejsca lub narzekanie żony na stojący sprzęt może wyprowadzić nas z równowagi. Wówczas dobrze jest skorzystać z piwnicy. Jednak warto pamiętać, że piwnica powinna być dobrze zamknięta i niezawilgocona. Często też można spotkać się z kradzieżami rowerów z piwnic. Dobrą i rozsądną opcją jest możliwość skorzystania z przechowali rowerów. Mamy wtedy pewność, że nasz rower jest bezpieczny. Dodatkowo wiele przechowalni rowerowych oferuje zniżki na przegląd rowerów przed rozpoczęciem sezonu letniego. W takim wypadku zapłata za przechowanie roweru później nam się zwraca, gdy chcemy właściwie przygotować swój rower do nowego sezonu.

Jak właściwie zakonserwować rower na sezon zimowy?

Właściwa dbałość o rower przedłuża jego żywotność. Sprzęt odpowiednio wyczyszczony, nasmarowany działa sprawnie i może służyć nam przez wiele lat. Najważniejszym zabiegiem, jaki powinniśmy wykonać kończąc sezon rowery jest dokładnie umycie naszego sprzętu. Można skorzystać z produktów do pielęgnacji oraz konserwacji rowerów dostępnych w internetowym sklepie rowerowym https://www.dadelo.pl.

Ja zawsze kończę swój sezon rowerowy udając się na myjnie samochodową. Niektórzy korzystają z płynów czyszczących. Jednak wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest umycie roweru pod myjką ciśnieniową. Jednak pamiętajcie, aby podczas mycia roweru nie kierować strumienia wody bezpośrednio na otwory (stery, piasty, suport). Namiar wody może pozostać w szczelinach i przyczynić się do korozji. Ramę rowerową myję i wycieram używając płynu do mycia naczyń, dzięki niemu jest ona dokładnie odtłuszczona i oczyszczona. Napęd czyszczę korzystając z szmatki oraz zwykłej szczoteczki do zębów. Szczoteczka pozwala na dokładne wyczyszczenie łańcucha oraz pozostałych elementów. Po wymyciu roweru osuszam go używając ścierek oraz ręczników. Następnie z myjni samochodowej udaje się do swojego domu.

W rowerze rozpinam hamulce oraz ustawiam przerzutki na najniższych trybach. Pozwala to na zmniejszenie napięcia sprężyny przerzutek. Pompuje obie opony, co jakiś czas obracając je, dzięki takiemu zbiegowi w piastach nie pozostaje smar oraz nie powstają zagięcia na oponach. Zdejmuje wszystkie dodatkowe akcesoria, zwłaszcza te, które mają baterię w środku. Wszystkie ruchome elementy roweru solidnie smaruje smarem. Przykrywam go cienkim kocykiem, aby ograniczył osiadanie kurzu na rowerze. Zostawiam rower w bezpiecznym miejscu ( suchym i ciepłym), jakim jest pomieszczanie gospodarcze w moim domu. Wtedy już mam pewność, że mój rower jest zabezpieczony przed korozją i gotowy na nowy sezon.

Przygotowałem dla was kilka kroków, które należy wykonać po zakończonym sezonie rowerowym. Oto one:

  1. Pierwszym krokiem jest właściwe wyczyszczenie roweru. Możemy je wykonać przy użyciu myjki ciśnieniowej na myjni samochodowej lub korzystając z płynów do czyszczenia roweru. Na rynku obecnie jest dostępnych wiele preparatów przeznaczonych do mycia i konserwacji roweru. Jeżeli chcemy skorzystać z środka czyszczącego, należy rozprowadzić go po całym rowerze i odczekać kilka minut. Następnie trzeba spłukać rower wodą i usunąć zabrudzenia. Można skorzystać ze szmatek, gąbek oraz szczoteczek do mycia roweru.
  2. Kolejnym zabiegiem jest dokładnie osuszenie roweru. Najlepiej wytrzeć do szmatkami i ręcznikami. Podczas osuszania kół, warto sprawdzić czy naciąg szprych jest właściwy.
  3. Zakonserwowanie napędu wymaga sprawdzenia kasety i przednich koronek. Najlepiej spryskać je odtłuszczaczem lub skorzystać z myjki ciśnieniowej. Można również skorzystać z szczotek z długim i twardym włosiem, które dokładnie wyczyszcza wąskie szczeliny.
  4. W rowerze istnieją elementy ciężkie do wyczyszczenia, przykładem jest jarzmo siodełka. Najlepiej zdemontować siodło i dokładnie je oczyścić za pomocą odtłuszczacza lub płynu do mycia naczyń. Taki sam zabieg wykonujemy ze sztycą oraz rurą podsiodłową. Sztycę smarujemy smarem oraz ponownie montujemy.
  5. Dolne łożysko oraz miski demontujemy i czyścimy. Gdy mamy do czynienia z łożyskiem maszynowym do czyszczenia nie należy używać odtłuszczacza, wystarczy przetrzeć łożysko szmatką. Po oczyszczeniu nakładamy na miski cienką warstwę smaru, która zwiększy ochronę przed wilgocią.
  6. Ważnym krokiem jest właściwe nasmarowanie i czyszczenie łańcucha rowerowego. Trzeba zachować przy tym spokój i dokładnie dozować olej do łańcuch kropla po kropli. Nadmiar można usunąć suchą szmatką.
  7. Olejem można także nasmarować sworznie przerzutek, linki oraz pancerze.
  8. Na koniec przecieramy ramę roweru za pomocą płynu do mycia naczyń lub preparatów czyszczących.

Właściwie wyczyszczony, wysuszony i zakonserwowany rower na sezon zimowy zapewnia gwarancję udanej jazdy na rowerze w kolejnym sezonie. Pamiętajcie, aby wykonywać dokładnie zabiegi chroniące nasz sprzęt. Pozwolą one cieszyć się sprawną jazdą na rowerze przez wiele lat. Pozdrawiam i czekam na przyszły sezon!


Kategorie: Poradnik,Promo

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany