Jaki rower crossowy do 1500 zł kupić?

W dzisiejszym poście weźmiemy pod lupę rowery crossowe trzech polskich producentów. Jest to następna opisywana przeze mnie grupa rowerów do 1500 zł. We wcześniejszych wpisach można było przeczytać na temat rowerów górskich, miejskich oraz trekkingowych. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany co do wyboru konkretnego rodzaju to zapraszam Cię do zapoznania się z poprzednimi postami. Mówi się, że rowery crossowe są bliskimi kuzynami rowerów trekkingowych, jednocześnie istnieje kilka drobnych różnic w wyniku których powstała oddzielna grupa rowerów jaką są crossy. Jakie wspólne cechy posiadają te dwa rodzaje rowerów? Co je różni?

Rowery Crossowe – charakterystyka

W pierwszej kolejności rower crossowy możemy poznać po dużych 28-mio calowych kołach na których osadzono opony o delikatnym bieżniku oraz niskich oporach toczenia. Najczęściej stosowanym rodzajem opon rowerowych w tych rowerach jest opona typu semi-slick. Najważniejszą jej cechą jest praktycznie gładka środkowa część opony dzięki której rower płynnie porusza się po asfaltowych i utwardzonych drogach. W nieco trudniejszym terenie z pomocą przyjdą nam klocki bieżnika umiejscowione po bokach opony, których brak jest w oponach rowerów szosowych. W odróżnieniu od rowerów górskich sylwetka jaką przyjmiemy na crossie jest bardziej wyprostowana. Taka geometria ramy ma zapewnić większy komfort przy pokonywaniu długich odcinków. Kolejną różnica tkwi w amortyzacji. Amortyzatory w crossówkach będą miały mniejszy skok niż te montowane w góralach.   Wszystkie te cechy sprawiają, że rowery crossowe są ciekawą propozycją dla osób jeżdżących po mieszanym, ale w miarę łatwym terenie. W odróżnieniu od rowerów trekkingowych w standardowym wyposażeniu croosów nie znajdziemy takich dodatków jak: błotniki, bagażnik przystosowany do montażu sakw, oświetlenie rowerowe oraz dynamo. Brak tych elementów sprawia, że rowery crossowe są nieco lżejsze od ich trekkingowych braci – jednak jeśli uznamy za stosowne dorzucenie ich do wyposażenia roweru, nic nie będzie stało na przeszkodzie, bowiem w ramie znajdziemy inserty umożliwiające przykręcenie bagażnika. Później już tylko wystarczy przyczepić spakowane sakwy rowerowe i zacząć zdobywać świat.

Przykładowe rowery crossowe

Kross Evado 2.0 – w ofercie rowerów crossowych firmy Kross znalazło się 7 modeli oznaczonych jako Evado. Ich zakres cenowy w katalogu 2015 zaczyna się od 1399 PLN a kończy na 4299 PLN. Evado 2.0 to jeden z podstawowych modeli. Rower składa się z markowych komponentów firmy Shimano oraz Suntour. Wprawdzie nie znajdziemy tutaj modeli z górnej półki, ale do rekreacyjnej jazdy w zupełności wystarczą użyte podzespoły z grup Altus, Acera oraz Tourney. Manetki należące do tej ostatniej grupy obsłużą 21 przełożeń.  Na uwagę zasługuje fakt, iż piasty, obręcze, wspornik kierownicy oraz siodła zostały wykonane z aluminium co przekłada się, jak na tą klasę roweru, niską wagę wynoszącą 14,7 kg. Evado posiada amortyzowany przedni widelec marki Suntour o skoku 63 mm.

rower crossowy kross evado 2.0Rower crossowy Kross Evado 2.0
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Unibike Flash GTS – kolejna warta uwagi propozycja naszego polskiego producenta. Jak na ten przedział cenowy Unibike oferuje przyzwoity osprzęt. Przełożenia obsłuży przy pomocy manetk z grupy Altus, które zapewnią płynną pracę 21 biegów. Łańcuch na odpowiednim przyłożeniu ustawią przerzutki Tourney i Acera – tradycyjnie wyższa grupa trafiła na tył. Na uwagę zasługuje support w którym znajdziemy podwójnie uszczelniane łożyska maszynowe ,a także wąskie i szybkie opony solidnej niemieckiej firmy Schwalbe.  Unibike posiada standardowy w tej klasie rowerów amortyzator o skoku 63 mm. Flash GTs jest nieco lżejszy od konkurenta marki Kross i waży 14 kg.

rower crossowy unibike flash gtsRower crossowy Unibike Flash GTS
Rowery Crossowe – Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Romet Orkan – Romet na 2015 przygotował bardzo udaną propozycję dla wszystkich miłośników szybkiej jazdy.  Orkan oparty na 28calowych rozwinie duże prędkości dzięki ciekawie skonfigurowanemu napędowi z dostępnymi 24 przełożeniami obsługiwanymi przez przerzutki z grupy Altus. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych modeli nie znajdziemy tutaj wolnobiegu, a 8mio biegową kasetę z grupy Altus. Przedni widelec to znany nam z wcześniejszego modelu Suntour NEX o skoku 63 mm. Ogólnie rower jest bardzo ciekawie złożony, zmieniłbym może tylko pedały na aluminiowe.

rower crossowy romet orkanRower crossowy Romet Orkan
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Podsumowanie

Polscy producenci rowerów tak jak w przypadku wcześniej opisywanych modeli przedstawili równie udane kierowane do fanów szybkiej jazdy nastawionych na uniwersalność. Który z opisanych rowerów bym wybrał? Najbardziej spodobała mi się propozycja Rometa – głównie, ze względu na fakt, iż cały osprzęt pochodzi z jednej i dość przyzwoitej jak na takie pieniądze grupy osprzętu – Altus.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany