Idealny strój kolarski dla początkującego rowerzysty – odzież obowiązkowa na rower

Jazda na rowerze od lat nieprzerwanie należy do jednej z ulubionych aktywności Polaków. Tymczasem wiosna to idealny czas na rozpoczęcie przygody z szusowaniem na jednośladzie. Dobry rower to za mało. Warto zadbać także o odpowiednie ubranie. To ono zapewnia komfort i zwiększa bezpieczeństwo jazdy — zarówno po terenie utwardzonym, jak i leśnych ścieżkach. Przyjrzyjmy się więc elementom stroju kolarskiego dla początkującego rowerzysty.\

W dzisiejszym artykule:

  • Strój kolarski dla początkującego rowerzysty — nie kupuj wszystkiego
  • Idealne koszulki kolarskie dla początkujących
  • Spodenki rowerowe — obowiązkowe ubranie nawet dla początkującego kolarza
  • Bluzy rowerowe — co trzeba mieć przy sobie?
  • Kurtki rowerowe – okrycie wierzchnie na lato
  • Buty rowerowe — czy warto?
  • Akcesoria — niezbędnik rowerzysty

Strój kolarski dla początkującego rowerzysty – nie kupuj wszystkiego

Polacy należą do najmniej aktywnych narodów wśród krajów unijnych. Regularnie ćwiczy zaledwie 2% dorosłych. Większość z nich wybiera aktywność na świeżym powietrzu. Takie preferencje deklaruje aż 44% respondentów badania Eurobarometru z 2022 r. Wśród ulubionych sportów nadal króluje jazda rowerowa. Jeszcze w 2018 r. w badaniu CBOS aż 51% badanych przyznało, że najchętniej wybiera właśnie tę aktywność, czym zdobyła ona pierwsze miejsce.

Najchętniej sięgamy po jednoślady wraz z nastaniem wiosny. Na pewno duży wpływ na to mają warunki pogodowe w okresie wiosenno-letnim.

Jednak nadal żyjemy w klimacie umiarkowanie zmiennym, a pogoda potrafi nas zaskoczyć. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem, przygotuj się na każdą ewentualność.

Nie oznacza to jednak, że musisz kupować od razu wszystkie produkty. Wystarczy Ci solidny komplet dopasowany do warunków pogodowych. Jeśli zamierzasz jeździć na rowerze rekreacyjnie – jedynie po mieście — jeden zestaw w zupełności wystarczy. Natomiast, gdy Twoje plany obejmują szusowanie po nieutwardzonym terenie, codziennie i z dużą intensywnością, warto przynajmniej niektóre elementy garderoby mieć podwójne.

Części ubioru rowerowego na chłodniejsze dni możesz kupować systematycznie, jeśli będziesz wiedzieć, że zapał kolarski utrzyma się także w zimowe miesiące.

Teraz jednak skupimy się na tym, jak wygląda strój kolarski dla początkującego rowerzysty na przejażdżki wiosenne i letnie.

Idealne koszulki kolarskie – odzież rowerowa dla początkujących

Dobrze dobrana koszulka zapewnia niesamowity komfort jazdy. Lepiej na niej nie oszczędzać. Profesjonalne koszulki rowerowe męskie czy kolarskie koszulki damskie wykonane są z wysokojakościowych materiałów. Zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Odznaczają się też wysoką higroskopijnością. To dwa niezbędne atrybuty w czasie największych upałów. Takie koszulki chronią przed przegrzaniem, a pot nie leje się kolarzowi po plecach.

Szybko schną, więc możesz nawet nie odczuwać wilgoci. W okresie wiosenno-letnim możesz postawić na opcje takie jak koszulka kolarska męska Parle czy koszulka na rower damska Martombike 215 Citta. To uniwersalne opcje, które sprawdzają się zarówno w chłodniejsze, wiosenne wieczory, jak w upalne, letnie popołudnia.

Zwróć uwagę na detale.

W stroju na rower mają one istotne znaczenie.

Dobra koszulka kolarska powinna mieć:

  • elementy odblaskowe, co zapewnia bezpieczeństwo,
  • paski silikonowe lub wszywki przylegające do ciała umieszczone na zakończeniach rękawów i u dołu koszulki rowerowej, dzięki którym materiał się nie ściąga,
  • dobrze wyprofilowany krój i przylegający do ciała, elastyczny materiał – taki bowiem zbiera pot i szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz,
  • przedłużony panel tylny – nie jest on konieczny w opcjach dłuższych; w krótszych natomiast sprawia, że koszulka się nie ściąga i zapewnia ochronę części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa oraz nerkom.

Nowością jest wykorzystanie w strojach rowerowych materiałów odpornych na promieniowanie UV. Takie produkty jak męska koszulka rowerowa Biehler Supreme może się pochwalić faktorem UV 50+.

Spodenki rowerowe – obowiązkowe ubranie nawet dla początkującego kolarza

To kolejny niezbędny element odzieży kolarskiej – nawet dla początkującego rowerzysty.

Dobre spodnie rowerowe krótkie męskie czy kolarskie spodnie damskie zapewniają cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Warto postawić na elastyczny materiał, która doskonale dopasowuje się do ciała i współpracuje z ruchami kolarza. To cechy konieczne dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa. Tego typu tkanina chroni przed przegrzaniem stref intymnych, co, zwłaszcza u mężczyzn, może wiązać się z problemami zdrowotnymi.

Takie krótkie spodenki kolarskie chronią również przed otarciami w newralgicznych miejscach takich jak pachwiny, czy zgięcia pod kolanami.

Dobrym dodatkiem są także silikonowe lub inne antypoślizgowe wszycia na zakończeniach nogawek. Utrzymują materiał na miejscu nawet podczas intensywnego treningu.

Absolutną koniecznością są wkładki. Jeszcze do niedawna dostępne były jedynie spodenki rowerowe z wkładką żelową. Obecnie producenci rozwinęli technologię, a rynek oferuje ubrania rowerowe z wkładkami piankowymi lub wielowarstwowymi, które chronią przed odbiciem kości ogonowej i mięśni pośladkowych. Bez względu, jak wygodne jest Twoje siodełko, spodenki rowerowe z wkładką są absolutną koniecznością. Tym bardziej na początku przygody z jednośladem, gdy ciało nie jest przyzwyczajone do dodatkowego nacisku.

Istotne detale krótkich spodenek rowerowych:

  • odblaski,
  • szelki, które utrzymują odzież kolarską na swoim miejscu,
  • kształt dopasowany do budowy ciała — damskie i męskie opcje uwzględniają różnice w kształcie bioder.

Bluzy rowerowe — czy warto mieć je przy sobie?

Bluza rowerowa jest zazwyczaj alternatywą dla koszulek z krótkim rękawem. Wybierana jest albo na treningi w okresie zimowym, albo wiosną lub jesienią w chłodne poranki i wieczory. Rzadko stanowi drugą warstwę ubrania, gdyż zazwyczaj przylega do ciała. Można pod nią założyć potówkę – krótką koszulkę bez rękawów, która doskonale wchłania wilgoć. Taki zestaw to odzież rowerowa na treningi w chłodniejsze dni.

Czy strój kolarski dla początkującego rowerzysty powinien mieć w zestawie bluzę?

Tak, jeśli planujesz treningi o poranku lub późnym wieczorem. Jej ogromną zaletą jest uniwersalność. Wykorzystasz ją bowiem także zimą, jeśli nie będziesz wyobrażać sobie rezygnacji z treningów w chłodniejsze dni.

Kurtki rowerowe — okrycie wierzchnie na lato

Na pewno warto mieć przy ją przy sobie. Opcje na okres wiosenno-letni są znacznie lżejsze. To elementy stroju rowerzysty o właściwościach przeciwwiatrowych i przeciwdeszczowych. Są świetnym okryciem wierzchnim na początku jazdy, gdy ciało nie jest jeszcze rozgrzane. Kurtki rowerowe zazwyczaj są cienkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Mieszczą się np. w sakwie pod siodełkiem. Warto je zabrać, nawet gdy jest ciepło, a pogoda dopisuje. Jeśli aura zaskoczy deszczem, kurtka uratuje przed zmoknięciem.

Buty rowerowe — czy warto?

To trudne pytanie. Z pewnością jest to jeden z droższych elementów odzieży rowerowej. Nic dziwnego więc, że na początku swojej kolarskiej przygody wahasz się przed ich zakupem. Możesz oczywiście jeździć w tradycyjnych butach sportowych.

Jednak…

Jeśli choć raz spróbujesz pedałowania w profesjonalnym obuwiu kolarskim, nigdy już nie wrócisz do codziennych opcji. Buty rowerowe są cienkie i lekkie. Wykonane są z technicznych materiałów. Odprowadzają wilgoć, zapobiegają przegrzaniu stopy, a czasem nawet likwidują przykry zapach potu i namnażanie się bakterii. Istotną częścią budowy butów jest twarda podeszwa. Eliminuje ona stratę energii, poprawia wydajność i efektywność treningów.

Akcesoria — niezbędnik początkującego rowerzysty

Strój rowerowy warto uzupełnić o drobne akcesoria, które zwiększają wygodę.

Niezaprzeczalnie na pierwszym miejscu jest kask rowerowy. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, nie jest on wyposażeniem obowiązkowym ubioru rowerzysty. Jednak zapewnia bezpieczeństwo. Z tego powodu nie warto z niego rezygnować — bez względu na wiek i doświadczenie.

Akcesoria rowerowe, które od początku przygody kolarskiej warto mieć w zestawie to:

  • rękawiczki bezpalcowe — zapobiegają odparzeniom, odprowadzają pot, a miękkie poduszki chronią przed otarciami dłoni rowerzysty,
  • okulary przeciwsłoneczne — nie musisz od razu kupować drogich opcji z soczewkami fotochromatycznymi, jednak powinieneś mieć przynajmniej jedną parę klasycznych opcji kolarskich; okulary chronią przed oślepiającym słońcem, osłaniają przed wiatrem i przed owadami typu muszki i komary,
  • bidon rowerowy — wygodniejsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla butelki plastikowej; przyda Ci się, jeśli planujesz dłuższe treningi,
  • czapki kolarskie z daszkiem — niby takie nic… a jednak stanowią dodatkową ochronę przed słońcem; higroskopijny materiał wchłania pot, co zwiększają komfort, a także przedłuża żywotność kasku;
  • skarpetki rowerowe — hmmm… wielu początkujących rowerzystów uważa, że to zbędny wydatek; każdy przecież ma takie w szafce; oczywiście, jednak skarpetki kolarskie — zwłaszcza te na lato — to dobry wybór uzupełniający profesjonalny zestaw odzieży rowerowej; wykonane są z wysokojakościowych materiałów, przędzy technicznej i przystosowane są do upałów; chłoną wodę, nie ściągają się, chronią stopy rowerzysty przed otarciami. Wydłużają żywotność butów; na początek kup chociaż jedną parę; gwarantujemy, że zobaczysz różnicę.


Kategorie: Ciekawostki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany