Czy warto kupić buty SPD?

Czy warto kupić buty SPD?
2.9 (57.5%) 8 głosów

Wiele osób, które mają nieco więcej doświadczenia zapewne nie raz zastanawiało się nad zakupem pedałów SPD oraz butów. Sam biorę tę opcję coraz częściej pod uwagę. Zanim zdecydujemy się na zakup SPD (kwoty jakie trzeba zapłacić za porządne buty sięgają nawet kilkuset złotych, nie wierzycie? Możecie  sprawdzić to klikając tutaj)  musimy sobie  odpowiedzieć na pytanie czy na prawdę potrzebujemy SPD? Wydatek na taki zestaw wcale nie jest mały, więc warto jest dobrze się zastanowić czy warto kupić buty SPD?. Skupmy się najpierw na zaletach takiego rozwiązania. Pierwszym argumentem stojącym za zakupem SPD będzie zupełnie inna praca mięśni podczas jazdy. W przypadku tradycyjnych pedałów możemy użyć jedynie siły nacisku. W drugim przypadku, kiedy nasze stopy są przytwierdzone, możemy jedną nogą naciskać w dół na pedał, drugą zaś podciągać ku górze. W rezultacie mięśnie zaczynają pracować w inny sposób, co powinno się przełożyć na zwiększenie wydajności oraz ułatwi nam pokonywanie dłuższych tras. Zestaw SPD ułatwi nam utrzymanie odpowiedniej kadencji podczas trudniejszych podjazdów lub jazdy w bardziej wymagającym terenie. Kolejnym argumentem stojącym za SPD jest zapewnienie stabilności stopom  zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo, prędkość maksymalna powinna być nieco wyższa gdy zastosujemy owo rozwiązanie.

f-shimano-m088-buty-czarne-spd-pd-m520-pedaly-srebrneButy SPD
Zobacz więcej

Komu potrzebne jest SPD?

Wg. mnie są to osoby:

  • trenujące wyczynowo jazdę na rowerze
  • pokonujące dzienne trasy dłuższe niż 100 km
  • chcące wycisnąć nieco więcej ze swojego roweru 🙂

Pomimo powyższych zalet istnieje kilka wad tego rozwiązania. W przypadku osób, które jeżdżą rowerem do pracy lub szkoły, będzie potrzebna dodatkowa para butów na zmianę. Z jednej strony jest to niewielki problem, aby w miejscu pracy posiadać obuwie na zmianę. Jednak co w przypadku, kiedy umówimy się ze znajomymi na kawę w lokalu, do którego wejdziemy jak koń stukający podkowami o bruk? 🙂 Jeśli będziemy chcieli jeździć zarówno w butach z SPD jak i tych tradycyjnych, warto zaopatrzyć się w pedały Dual Choice. Niewątpliwe ważną kwestią w przypadku zakupu butów i pedałów SPD jest ich cena. Jeśli chcemy kupić porządny zestaw SPD musimy liczyć się z wypadkiem przynajmniej 400zł. Wprawdzie same buty rowerowe możemy kupić już za niecałe 200zł, a pedały za około 70zł, jednak moim zdaniem jak już kupować cokolwiek to lepiej jest dołożyć parę złotych i wybrać coś dobrego. Moim zdaniem następujące osoby nie powinny decydować się na zestaw SPD:

  • jeżdżące rekreacyjnie
  • pokonujące krótkie odcinki rzędu 20-50km
  • nie wyruszające w długie, kilkudniowe trasy
  • poruszające się głównie po mieście, gdzie trzeba co chwilę zsiadać z roweru

Sami teraz musicie odpowiedzieć na pytanie czy na prawdę potrzebujecie SPD? Bez wątpienia, najważniejszą kwestią do rozważenia będzie dystans oraz zasobność waszego portfela.

Co sądzicie o SPD? Jak zmieniło się Wasze podejście do SPD po przesiadce ze zwykłych pedałów? Czy warto kupić buty SPD?

Polecam: buty na zamówienie

 


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,