Jakie spodenki rowerowe kupić? Z wkładką czy bez?

Zapewne spora część osób zaczynających swoją przygodę z rowerem po pierwszych przejażdżkach  doświadczyła uczucia bólu lub dyskomfortu w okolicach swojego siedzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ponad połowa ciężaru naszego ciała spoczywa właśnie na siodełku. Jeśli waszym pierwszym rowerem jest góral, to prawdopodobnie posiada on dość wąskie oraz twarde siodełko rowerowe, które wcale nie poprawia sytuacji. W sumie istnieją trzy sposoby rozwiązania tego problemu: pierwsze, najbardziej ekonomiczne rozwiązanie – trzeba trochę pojeździć i przyzwyczaić swoje cztery litery. Drugą opcją jest zakup wygodniejszego siodełka rowerowego. Trzecią opcją są spodenki rowerowe z wkładką tzn. „pampersem”.

Krój spodenek

W sklepach rowerowych znajdziemy spodenki obcisłe oraz luźne. To na jakie się zdecydujemy będzie zależeć od stylu jazdy oraz waszego roweru. Osoby jeżdżące na szosie prawdopodobnie skłonią się ku kupie wersji obcisłej. Spodenki takie powinny mieć gumki znajdujące się w nogawkach, dzięki czemu nie będą się podwijać. Jeśli natomiast jeździmy głównie po mieście lub udajemy się na dłuższe trasy powinniśmy poszukać spodenek, które krojem będą przypominały zwykłe szorty. Osoby, które kupują swoje pierwsze spodenki rowerowe z wkładką mogą zainteresować się dwuczęściowymi modelami. Jeśli z jakiegoś powodu uznamy, że wkładka to nie jest to czego potrzebujemy lub nasz tyłek przyzwyczaił się do siodełka będziemy mogli wypiąć pampersa i korzystać ze spodenek. W przypadku spodenek turystycznych warto jest zwrócić uwagą na ilość kieszeni, czy są zapinane oraz dodatkową funkcjonalność taką jak możliwość regulacji w pasie oraz nogawkach.Moje pierwsze spodenki rowerowe marki Rogelli miały ciekawie zaprojektowane kieszenie tak aby zminimalizować ryzyko zgubienia zawartości. Kieszeń zapinana na rzep po jednej stronie była przedłużana dzięki czemu wszystko zostawało w środku.

szorty-rowerowe-rogelli-marsalaSpodenki rowerowe Rogelli Marsala

W tych spodenkach przejeździłem 3 sezony. Materiał z którego uszyto spodenki oceniam na mocny. Do zalet tych spodenek dodam też farbę. Pomimo tego, że spodenki były wystawione na wielogodzinne działanie promieni słonecznych, to kolor nie wypłowiał.  Jeśli chodzi o samą wkładkę to nie jeździłem w niej dużo.

Niektóre modele spodenek będą posiadały panele wentylacyjne. Kolejna sprawa to nasze bezpieczeństwo i widoczność. Odblasków na rowerzyście nigdy za wiele, więc będzie dobrze jeśli producent umieści fluorescencyjne  elementy na spodenkach.

Materiały

Spodenki rowerowe powinny być uszyte z bardzo wytrzymałego  i jednocześnie przewiewnego materiału. W trakcie jazdy nasze nogi wykonują tysiące ruchów i o obtarcia nie jest trudno, dlatego kupując spodenki koniecznie zwróćcie uwagę na szwy zwłaszcza po wewnętrznej stronie uda. Producenci często stosują materiały pokryte teflonem – ma on za zadanie zwiększyć wytrzymałość. Dodatkowo materiał powinien być przewiewny oraz szybko schnący. Łatwość odprowadzenia potu jest również bardzo ważną sprawą, ponieważ obtarcia powstają głównie w wyniku zawilgocenia spodenek. Przeglądając oferty producentów możemy natrafić na modele uszyte z Cordury – jest to bardzo wytrzymały materiał.

Wkładki

Coolmax -często spotykana wkładka  wykonana z materiału z czterokanałowymi włóknami zapewnia skuteczną izolację oraz łatwe odprowadzenie wilgoci.

wkładka coolmax

4-Way-3D – wkładka wykonana z elastycznego materiału o zwięzłej strukturze zapewniającej dobre odprowadzenie wilgoci. Wkładka składa się z dwóch warstw – pierwsza wykonana jest z wentylowanej pianki z otwartymi porami, druga natomiast absorbuje wilgoć. Władka dostępna jest w różnych grubościach dzięki czemu łatwo dopasować ją do indywidualnych potrzeb.

wkładka 4way3d

Nalini? 25-2 – dwuczęściowa wkładka uszyta z irchy z Nalini? Microfibre. Wkładka posiada wypustkę z przodu z Coolmax’u. Dwie części zszyte są razem płaskim szwem znajdującym się na środku. Dzięki płaskiemu i dokładnemu przeszyciu wkładka dobrze dopasowuje się do spodni oraz nie podwija się. Zwarta struktura włókien sprawia, że  model ten jest jednocześnie bardzo trwały oraz delikatny. Grubość wkładki – 6 mm.

wkładka nalini

Nalini? UCN Perforated – wysokiej jakości miękka wkładka uszyta z Microfibre Nalini?. Dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie mikro-włókien wkładka dobrze dopasowuje się do anatomii ciała oraz bardzo dobrze odprowadza wilgoć dzięki procesowi Hydrophilic poprawiającego termoregulację. Grubość wkładki – 10 mm.

wkładka nalini2

 Wybrane spodenki rowerowe

Endura Hummvee – szorty z wypinaną wkładką szkockiej firmy Endura. Uszyte z trwałego materiału pokrytego teflonem. Spodenki posiadają rozpinane panele wentylacyjne oraz cztery kieszenie, w tym jedną zapinaną do której możemy schować klucze lub telefon. Spodenki posiadają regulowany pasek dzięki któremu dopasujemy je do obwodu naszych bioder. Wewnętrzne spodenki mają wszytą wkładkę CoolMax 3D 200 Series – wpinaną w systemie click-fast.

spodenki rowerowe z wkładką endura hummvee

Endura SingelTrack II – wytrzymałe spodenki rowerowe uszyte z Cordury – materiału charakteryzującego się dużą trwałością. Materiał dodatkowo został zaimpregnowany co powinno przełożyć się na większą odporność na wodę. Odpowiednią termoregulacją zapewniają rozpinane panele wentylacyjne z siateczką.  Ciekawą opcją są przednie kieszenie zapinane na magnetyczne zatrzaski. Dzięki temu rozwiązaniu można sięgnąć do kieszeni w rękawiczkach nie martwiąc się o ich zaczepienie lub uszkodzenie przez rzepy.  SingelTracki II posiadają, znany mi ze spodni MT500, wygodny system regulacji obwodu w pasie. Dla zwiększenia komfortu dolna część spodenek została wykonana w technologii bezszwowej.

 f-spodnie-endura-singletrack-lite-czarno-niebieskie-r-l

 

 Podsumowanie

 Wybór spodenek, a zwłaszcza tych z wkładką to bardzo indywidualna sprawa. Kupując spodenki rowerowe z wkładką zwróćcie uwagę na to czy spodenki nie uwierają was w żadnym miejscu oraz czy rozmiar wkładki jest odpowiedni. Dobrze będzie jeśli będziecie mogli wsiąść na swój rower i sprawdzić jak się czujecie w danym modelu.  Na dobre spodenki nie warto żałować pieniędzy, ponieważ nasze nogi wykonują ogromną ilość ruchu a na tyłku spoczywa większa część naszego ciężaru. Wydając trochę więcej pieniędzy będziemy dłużej cieszyli się spodenkami oraz komfortem jaki nam dają, a w przyszłości unikniemy niepotrzebnych wydatków w postaci nowej pary.


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany