Polskie rowery – dlaczego warto je kupować ?

Co roku w naszym kraju sprzedaje się około 700 – 800 tys. rowerów. Oczywiście największa ilość tej sprzedaży to ta tzw. marketowa, która dotyczy sieciówek takich jak : Tesco, Auchan, Carrefour, Makro czy Selgros. Nie zapominajmy jednak o tym odsetku całości procesu sprzedaży, który stanowią polskie markowe rowery.

W polskich sklepach sprzedawanych jest dużo marek. Często są to te zagraniczne. Wielka szkoda, ponieważ te polskie w niczym nie ustępują tym drugim. Moim zdaniem, nasze rowery nie odbiegają jakością od tych zagranicznych, twierdzę nawet, że są często lepsze jakościowo.

Doskonałym przykładem, aby porównać jakość i cenę naszego sprzętu i tego zagranicznego, jest segment rowerów do 2 tysięcy złotych, czyli tych najpopularniejszych i najchętniej kupowanych. Oczywiście bardzo często zdarza się, iż płacimy za logo i markę zagranicznej firmy, co nie ma odzwierciedlenia względem jakości oferowanego przez nią sprzętu rowerowego. Na szczęście nie jest to regułą i należy każdorazowo porównywać specyfikacje rowerów poszczególnych firm.

Dlaczego warto kupować polskie rowery?

Przede wszystkim warto wspierać nasz przemysł, przy czym w tym wypadku jakość jest moim zdaniem naprawdę dobra, a cena dużo niższa niż u zagranicznej konkurencji. Polacy produkują bardzo dobre rowery. Tak, tak to prawda. Może i nie przodujemy w produkcji samochodów, komputerów, czy telewizorów, ale jeżeli chodzi o rowery, to nie mamy się czego wstydzić. Polskie rowery to sprzęt zarówno miejski, górski, turystyczny, dziecięcy, a także rowery przeznaczone na prezent komunijny, jak i zwykły rower do jazdy codziennej.

Najpopularniejsze polskie marki

Poniżej przedstawiam Wam listę najpopularniejszych polskich marek, obok których nie można przejść obojętnie:

  • Kross – Od wielu lat lider wśród krajowych producentów sprzętu rowerowego, mimo ciągłego wzrostu konkurencji nadal w czołówce.
  • Tabou – Nowa polska marka rowerowa, która zadebiutowała w 2018 roku. Wyróżnia ją atrakcyjny design oraz szeroka oferta, w której znajdują się rowery BMX, CROSS, trekingowe, MTB, a także jednoślady dla juniorów oraz dzieci. Każdy model roweru jest wykonany z dbałością o detale, a jednocześnie dostępny w rozsądnej cenie.
  • Unibike unibike.pl – Na rynku od 1990 roku. Nieustannie się rozwija, a nieoficjalnie zajmuje pierwsze miejsce w produkcji sprzętu o najwyższej jakości w stosunku do ceny.
  • MBike mbike-rowery.pl – Początki istnienia tej marki sięgają 2007 roku. Mimo krótkiego czasu istnienia na rynku, przebojem zdobywa coraz szersze grono zwolenników.
  • Northtec nrowery.pl – Początki firmy sięgają roku 1996, a produkcja rowerów pod własną marką zaczęła się w 2005r.
  • Arkus & Romet – Romet jest znany na polskim rynku już od 1948 roku, jednak obecny koncern występujący pod nazwą Arkus & Romet Group powstał w 1991. Jest jednym z najpopularniejszych polskich producentów na rynku nie tylko krajowym, ale i zagranicznym.
  • Zasada Group zasada-rowery.pl/ – Marka stworzona przez Jana Zasadę, zaczynająca w 1991 roku od produkcji kół rowerowych. Dziś ma dwie flagowe linie produkcyjne rowerów występujących pod nazwą: Maxim i Medano.
  • Magnum – Nazwa ta jest kojarzona zwykle z rowerami pochodzącymi z marketów. I to jest błąd, ponieważ firma ta posiada także w swojej kolekcji kilka przyzwoitych sprzętów. Jednak niewątpliwie udział marki na marketowym rynku znacznie jej zaszkodził.
  • NS Bikes – Ta firma to doskonały przykład, że Polak potrafi! Produkuje rowery i części do zastosowań ekstremalnych, a na rynku zagranicznym jest chyba lepiej znana niż na rodzimym.
  • Creme Cycles cremecycles.com – Polskie rowery miejskie w światowej jakości. Tak krótko można ich scharakteryzować. Patrząc na listę dystrybutorów (od Japonii po USA) aż dziwne, że to tak mało znana u nas marka.
  • Eurobike – W swojej bogatej ofercie ma rowery trekingowe, miejskie, crossowe, mtb i młodzieżowe. Warto wiedzieć, że firma Eurobike jest również oficjalnych dystrybutorem wielu prestiżowych marek rowerowych.
  • Folta – Producent rowerów z Malborka. W swojej ofercie ma rowery wszystkich rodzajów, które prezentują zadowalającą jakość w przystępnej cenie.
  • Tolin tolin.com.pl – Jest to polskie przedsiębiorstwo wielobranżowe, które zajmuje się również produkcją rowerów, głównie prostych modeli miejskich i trekingowych. Jako jedna z nielicznych firma ma w swojej ofercie rowery składane.
  • MBM – Firma działa od 1989 roku, obecnie oferuje do sprzedaży głównie nieskomplikowane, składające się z podstawowych podzespołów rowery.
  • Dartmoor – Producent rowerów do zastosowań ekstremalnych, ma w swojej ofercie BMX, fulle, rowerki do dirtu, streetu i xc. Poza tym uznany producent komponentów i akcesoriów rowerowych.
  • Tolek – Polski producent rowerów medycznych. Ich trójkołowe produkty są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku.
  • Peritus – Firma skupiająca się głównie na produkcji wysokiej jakości ram karbonowych, jednak posiada w swojej ofercie kilka kompletnych rowerów, głównie szosowych. Ich produkty są wyposażone w elementy marki Jagu (własność tej samej firmy) głownie koła, sztyce, mostki i kierownice.
  • Trans Rower transrower.pl – Firma produkująca rowery marki Kands, Laguna i Apollo, jednak najbardziej znane są te pierwsze. Wizerunkowi rowerów marki Kands nieco zaszkodził fakt pojawiania się ich w ofercie marketów.
  • Cossack – Marka rowerowa firmy WIT-POL. Na rynku dopiero od 3 lat, a już zdobyła uznanie wśród klientów. W ofercie posiada piękne rowery miejskie, trekingowe i holenderskie.

Jak sami widzicie marek rowerowych jest cała masa. Wśród tych, na których skupiłem się wyżej nie wymieniłem takich jak: Grand, Maxim, Delta, Kands, Laguna, Burghardt, Go Sport, Skilled. Sama ilość polskich producentów rowerów skłania do podsumowania, iż Polacy potrafią!

Moda na polskie jednoślady

Już od pewnego czasu możemy także zaobserwować coraz większą modę na posiadanie i czynne korzystanie z roweru polskiego producenta. Gwiazdy show-biznesu, kina, estrady czy też telewizji, chętnie i często pokazują się na markowych dwóch kółkach. Edyta Górniak, Doda, Kuba Wojewódzki, Borys Szyc, Magda Cielecka, Kasia Cichopek, Anna Dereszowska, Hubert Urbański, Julia Pietrucha. Większość z nich nawet na oficjalne imprezy przyjeżdża stylowym rowerem. Czy tego typu elita wybiera modele za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych? Skądże! Czasy, w których statystycznie 2 na 3 Polaków kupowało rower za 500 – 600zł made in China, minęły na szczęście bezpowrotnie. Teraźniejszy popyt na jednoślady i rowerowe boom dotyczy głównie jednośladów tych ze średniej półki za 2-3 tys. złotych.

Aktualnie najwięcej tego typu jednośladów sprzedają Kross i Romet ? dwaj najwięksi i przodujący producenci w kraju, którzy już na dobre zagościli także w europejskiej czołówce. Można pokusić się o stwierdzenie, że stajemy się potęgą wśród produkcji rowerów. Wymienieni przeze mnie nasi czołowi polscy producenci znacząco wyrośli ponad polski rynek i stabilnie plasują się wśród europejskiej ekstraklasy.

Inaczej rzecz ma się do nas jako rowerzystów. Tu cały czas jesteśmy drugą ligą. Na tysiąc Polaków przypada 300 rowerów, podczas gdy unijna średnia wynosi 600 (pomijając oczywiście Holandię i kraje skandynawskie). Nad Wisłą sprzedaje się ledwie co trzydziesty rower w Europie. Może najwyższa pora to zmienić? W myśl maksymy Stanisława Jachowicza „”Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”, sprawmy, aby polscy producenci rowerowi rozwinęli jeszcze bardziej skrzydła.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany