Kierunkowskazy do roweru

            Wraz ze zmianami, które nastąpiły w prawie dla rowerzystów wyszczególniono sytuacje, w których nasz rower musi być wyposażony w kierunkowskazy. Z dniem 7 września 2012 opublikowano zmiany dla rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Weszły one w życie od 1 stycznia 2013 roku. Według rozporządzenia rower oraz przyczepka rowerowa, których konstrukcja uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką muszą być wyposażone w dodatkowe światła, czyli kierunkowskazy. Szczególnie odnosi się to do rowerów ciągnących przyczepkę, w których ograniczona jest widoczność rowerzysty oraz riksz.

            Przepisy precyzują kierunkowskazy, jako dwa przednie i tylne światła, które są barwy żółtej samochodowej. Natomiast odległość między światłami nie może być mniejsza niż 240 mm dla świateł przednich i 180 mm dla świateł tylnych. Jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, wówczas trzeba zainstalować kierunkowskazy.

            Pamiętajmy, że brak kierunkowskazów zagraża naszemu życiu oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Jeżeli planujemy zakup przyczepki rowerowej i daleką podróż automatycznie należy zaopatrzyć się w kierunkowskazy. Ponadto obecnie widzi się rodziców, którzy wożą swoje dzieci w przyczepkach. Pamiętajmy, że rower razem z przyczepką nie może być dłuższy niż 4 metry. Nawet, jeżeli nie mamy zamontowanej przyczepki, a poruszamy się słabo oświetloną trasą wypada posiadać kierunkowskaz. Daje to nam większe szanse na zauważenie planowanego wykonania manewru skręcania przez pozostałych kierowców. Dodatkowo nie musimy wyciągać ręki. Dzięki czemu mamy stałą kontrolę nad kierownicą.

            Obecnie w ofercie jest wiele rodzajów kierunkowskazów. Przedstawię Wam kilka ciekawych propozycji.

BlinkerGrips to chwyty rowerowe, które jednocześnie spełniają funkcje świateł pozycyjnych oraz kierunkowskazów. Są one zasilane 4 bateriami AAA lub akumulatorem z prądnicy rowerowej. Ich konstrukcja jest przystosowana do wszystkich typowych kierownic turystycznych. Zawierają światła pozycyjne, które aby włączyć trzeba przytrzymać przez 5 sekund przycisk, aż do momentu włączenia się świateł LED. Przy wyłączaniu światła pozycyjnego należy ponownie wcisnąć przycisk przez 4 sekundy. Co najważniejsze chwyty rowerowe mają zamontowane kierunkowskazy. Tutaj wskazując zamiar skrętu również trzeba na odpowiedniej stronie kierownicy nacisnąć kciukiem przycisk. Uchwyt BlinkerGrips zacznie migać na pomarańczowo przez około 15 sekund, a następnie samoczynnie się wyłączy. Proces migania można w każdej chwili przerwać poprzez ponowne wciśnięcie przycisku. Posiadanie tego urządzenia zwiększa nasze bezpieczeństwo i widoczność na drodze.

kierunkowskazy do roweru BlinkerGripsKierunkowskazy do roweru w gripach

            Ciekawym pomysłem są Gtc Rękawice z kierunkowskazem, które sprawiają, że rowerzyści są lepiej widoczni podczas skręcania zwłaszcza po zmroku. Kierunkowskazy zostały umieszczone z przodu i z tyłu palca wskazującego. Zapala się je poprzez naciśnięcie przycisku. Przy podniesieniu ręki w stronę, którą chcemy skręcać będziemy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki rękawicom rowerzyści w porze jesienno ? zimowej mają ciepło w ręce i są bezpieczniejsi na drodze. Te sportowe rękawiczki z kierunkowskazami są wykonane w 20% z PU, 35% z poliestru, 30% z poliamidu i 5% z elastanu. Dzięki temu są lekkie, przyjemne w dotyku oraz nie przepuszczają wiatru. Ponadto są wytrzymałe na uderzenia i wodoodporne.

kierunkowskazy do roweru w rękawicachKierunkowskazy do roweru w rękawicach
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

            Standardowym modelem jest lampka rowerowa, która spełnia funkcję kierunkowskazu. Zazwyczaj występują całe zestawy lampek, czyli lampa przednia, tylna, kierunkowskazy i światło stopu.

            Kierunkowskazy to rozwiązanie, które daje bezpieczeństwo na drodze i wspomaga komfort jazdy kierującego rowerem. Dodatkowo w porze wieczornej i przy słabej widoczności należy się w nie zaopatrzyć, żeby podkreślić naszą obecność na drodze.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany