Tylne sakwy na wyprawę rowerową: Crosso Expert Big

Sakwy rowerowe – jeden z najważniejszych oraz niezbędnych elementów wyposażenia każdego rowerowego podróżnika. To właśnie od nich zależy ile rzeczy będziemy mogli zabrać ze sobą i czy pozostaną suche nawet w najtrudniejszych warunkach. Cztery lata temu, kiedy zaczynałem swoją przygodę z rowerem, mój wybór padł na sakwy Crosso Dry –  w zasadzie zostały mi polecone przez pewną osobę spotkaną podczas jednej z lokalnych przejażdżek rowerowych. Jeśli ktoś z was nie zna marki Crosso wspomnę krótko, iż jest to polski producent sakw którego początki sięgają 2004 roku.  W tym roku postanowiłem kupić nowy komplet sakw, tym razem z serii Expert, ponieważ moje Dry’e zaczęły delikatnie się przecierać w kilku miejscach więc uznałem, że najwyższa pora jest je zmienić.

Kilka słów o samym produkcie

Na komplet składają się dwie sakwy o pojemności 30L każda. Dodatkowo model Expert został wyposażony w dodatkowe klapy posiadające kieszeń na zamek wykonaną z siatki. Z tyłu natomiast znajdują się dwie dodatkowe sakiewki o pojemności trzech litrów. Zewnętrza warstwa sakw została wykonana z Cordury – materiału którego struktura włókien oraz sposób tkania zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia. Wewnętrzna strona została uszczelniona nieprzemakalną warstwą żywicy poliestrowej z PVC, co w połączeniu z uszczelnionymi szwami ma zapewnić całkowitą wodoszczelność zestawu.

Moja opinia na temat sakw Crossy Expert Big

Ogólna moja ocena kompletu Crosso po gruzińskiej wyprawie jest dobre. Dużym plusem w porównaniu do modelu Dry są dodatkowe klapy oraz sakiewki, które znacznie ułatwiają  segregację rzeczy. Najpotrzebniejsze rzeczy można schować do całkiem pojemnych kieszeni mieszczących się w górnych klapach. Dzięki temu, że kieszenie zostały wykonane z siatki możemy zlokalizować potrzebną nam rzecz bez konieczności rozpinania zamka. Tylne sakiewki mogą zostać wykorzystane np. do przewożenia serwis-packa czyli niezbędnych narzędzi rowerowych oraz części zapasowych, bidonu z Vitargo lub dodatkowej butelki z wodą. Sakwy montowane są do bagażnika za pomocą metalowych haków z których krytyką czasami można spotkać się na blogach lub forach internetowych, ponieważ rysują bagażnik, dlatego też w komplecie znajdują się gumowe podkładki mające wyeliminować ten problem. Mój bagażnik jest już i tak zajechany przez poprzedni komplet więc dałem sobie z nimi spokój.  Metalowe haki nie posiadają regulacji rozstawu, dlatego też przed zakupem powinniśmy sprawdzić czy sakwy będą pasowały do naszego bagażnika – jeśli tak będzie samo zakładanie i odpinanie nie powinno sprawiać nam kłopotu. Haki oraz system dolnego naciągu sakw jest identyczny jak w przypadku modelu Dry. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, iż jest słabszym punktem jest właśnie dolny naciąg – zerwanie go będzie skutkować tym, że sakwa na nierównościach będzie nam spadała. Gdy tak się stanie dobrze jest mieć ze sobą pakiecik plastikowych opasek zaciskowych którymi przymocujemy dolną część sakwy do bagażnika. Dodatkowe moduły oraz zastosowanie innego materiału niż w Dry’ach spowodowało zwiększenie wagi całego zestawu o prawie kilogram – całość waży 2600 g. Przed kupnem to właśnie o ten parametr obawiałem się najbardziej i nie chodzi mi tutaj o to aby podczas jazdy mieć możliwe jak najlżejszy bagaż, ale o limity kilogramowe bagażu które są sprawdzane podczas odprawy na lotnisku. Poza wagą Cordura ma jeszcze jeden drobny minus to przyleganie oraz czyszczenie z piachu i pyłu. Model Dry wykonany był ze śliskiego materiału, który dało łatwo się wyczyścić. W przypadku Expertów idzie to nieco oporniej.

f-crosso-sakwy-expert-big-czarneSakwy Crosso Expert
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Na koniec przedstawię małe zestawienie plusów i minusów Expertów:

Zalety

  • solidny materiał oraz wykonanie
  • całkowicie nieprzemakalne
  • łatwość montażu i demontażu
  • dodatkowe moduły ułatwiające segregację rzeczy
  • elementy odblaskowe poprawiające widoczność
  • polski producent a nie np. niemiecki

Wady

  • waga
  • brak regulacji rozstawu haków
  • trudniej utrzymać w czystości

 

 

 


Kategorie: Testy

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany