Jaka jest prawidłowa kadencja na rowerze?

Słysząc po raz pierwszy słowo kadencja, nie do końca kojarzymy je z jazdą na rowerze. Jednakże, zagadnienie to ma ogromny wpływ na komfort i jakość naszej jazdy.
Jest to ilość obrotów korbą na minutę. Zależy ona przede wszystkim od rzeźby terenu, po której poruszamy się. Z doświadczenia wynika, że ekonomiczniejsza i zdrowsza jest jazda na wyższej kadencji około 90-100 obrotów na minutę. Mięśnie pracują wtedy cały czas, ale z mniejszym obciążeniem. Na stromych podjazdach kadencja może spaść poniżej 60 obrotów. Tempo kręcenia korbą jest uwarunkowane czynnikami indywidualnymi. Dlatego każdy rowerzysta wypracował sobie własną kadencję.

Prędkość ruchu musi być optymalna, jeśli będzie zbyt niska lub zbyt wysoka, mięśnie będą funkcjonować z dużymi stratami, co oznacza duże zmęczenie i niewielką prędkość jazdy. Dla dłuższych ramion korb kadencja musi być niższa, niż dla krótszych. Im większe mamy doświadczenie w jeździe rowerem, tym więcej znajdujemy zawiłości. Przede wszystkim rosną wymagania sprzętowe, zaczynamy rozbudowywać rower o lepsze komponenty, interesujemy się profesjonalną techniką jazdy oraz teorią treningu. Co najważniejsze siła nóg i wydolność organizmu rosną.

Kadencja jest ważna w gronie sportowców, gdyż pozwala ona im wytrenować odpowiednią technikę pedałowania. Przełożyło się to bezpośrednio na jazdę uprawianą przez amatorów. Ilość obrotów korbą na minutę, czyli kadencję można zmierzyć przy pomocy licznika z dodatkowym czujnikiem przy korbie lub zliczając ilość obrotów przez określony czas. Standardowo średnie wartości dla kadencji wahają się między 80-110 obrotów na minutę. Czynnik ten jest uwarunkowany w zależności od rodzaju trasy, typu treningu oraz typu budowy trenującego. W tym przypadku wraz ze wzrostem rośnie kadencja. Analogicznie osoby niższe o tęższej budowie ciała będą preferowały niższe kadencje. Duży wpływ na wybór kadencji ma też cel naszego treningu. W przypadku ćwiczeń siłowych stosuje się dość niską kadencję, czyli około 60 obrotów na minutę. Z kolei przy treningu wytrzymałościowym parametry te oscylują w granicach 85-90 obrotów na minutę, zaś przy szybkościowym do 110-120 obrotów na minutę.

f-cyclo-mio-105-hc-z-czujnikiem-kadencji-5262n4110013Liczniki rowerowe z pomiarem kadencji
Kliknij i sprawdź!

Pamiętajmy, że na wybór wartości kadencji znaczący wpływ ma rodzaj trasy, którą przemierzamy. W przypadku krótkich, intensywnych podjazdów, wymagających wytworzenia znacznej mocy łatwiej jeździ się z wysoką kadencją i miękkimi przełożeniami. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z długim podjazdem wymagającym stałego wysiłku, korzystniejsza będzie niższa kadencja od 60 do 80 obrotów. Zmierzając po prostym i równym odcinku szosy ważna jest prędkość potrzebujemy wyższych kadencji, które pozwolą nam w każdej chwili na przyspieszenie, czyli 80 ? 110 .

Każdy z nas prowadząc regularne treningi stara się skorelować je z wydolnością organizmu. Pamiętajmy, że trzeba mierzyć siły na zamiary podobnie jest z kadencją. Podwyższona kadencja powoduje szybsze wypłukiwanie kwasu mlekowego z mięśni, co automatycznie objawia się niwelowaniem zakwasów, mniejszym zmęczeniem mięśni i ryzykiem skurczy. Ponadto jeżdżąc na wyższej kadencji angażujemy większe grupy mięśniowe i dzięki temu unikamy martwych stref w ruchu korbą, a tym samym mniej obciążamy stawy i mięśnie. Z kolei niższe kadencje budują naszą siłę i dają lepszą wymianę tlenową.

Jeżeli do tej pory mimo świetnej kondycji jazda często sprawiała Tobie trudność być może była to kwestia nieodpowiednio dobranej kadencji. Zazwyczaj wraz ze wzrostem liczby treningów problem ten znika, gdyż mamy wytrenowane tempo obrotów korbą. Początkujący zazwyczaj przy braku doświadczenia najczęściej borykają się wręcz z zabójczą i katorżniczą dla organizmu jazdą. Często kwestię ciężkości jazdy widzimy w doborze przełożenia, czyli przerzutek. Niekoniecznie tak jest, gdyż w przypadku zmiany biegu, warto jeszcze pamiętać o wyregulowaniu do tego liczby obrotów korbą. Nie ma wątpliwości, że kadencja jest uzależniona od kilku czynników, między innymi od:

  • rzeźby terenu,
  • wyboru przełożenia,
  • gabarytów rowerzysty,
  • długości korby,
  • klasy roweru,
  • umiejętności rowerzysty.

Obecnie na rynku możemy spotkać urządzenia służące do pomiaru kadencji. Są to liczniki, które pozwalają na wyrobienie nawyku jeżdżenia w odpowiedniej kadencji, szczególnie u młodych lub początkujących zawodników, którym wydaje się, że gdy wrzucą twardy obrót to szybciej pojadą. Na podstawie kadencji można określić formę rowerzysty.


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany