Zbliża się sezon na dwa kółka. Przygotuj pojazd do jazdy lub odwiedź sklep rowerowy

Tylko zapaleni fani dwóch kółek jeżdżą rowerem przez cały rok, nie zwracając uwagi na mrozy. Większość z nas jednak korzysta z roweru tylko w porach roku, gdy aura jest najbardziej sprzyjająca. Przez to zimą stoi on w piwnicy lub garażu w oczekiwaniu na cieplejsze dni. Po kilku miesiącach nieużywania wymaga konserwacji. Podpowiadamy, jak przygotować maszynę do sezonu, aby korzystanie z dwóch kółek stało się jeszcze przyjemniejsze. Doradzamy także, jaki pojazd kupić w sklepie rowerowym.

Mycie roweru

Przed wyruszeniem na pierwszą wiosenną wyprawę bardzo ważne jest zrobienie wnikliwego przeglądu roweru oraz przeprowadzenie jego konserwacji. Wszystko należy rozpocząć od oczyszczenia pojazdu z błota i zanieczyszczeń. Najwygodniej zrobić to za pomocą strumienia wody z węża ogrodowego lub prysznica. Najpierw należy oblać rower wodą i poczekać kilkanaście minut do czasu, aż błoto rozmięknie. Później pojazd warto przetrzeć szmatką z płynem do mycia naczyń – uwaga, należy ominąć łańcuch, koronkę wielotrybu oraz korbowód. Do pielęgnacji można wykorzystać także specjalny środek ze sklepu rowerowego – zwykle wystarczy spryskać nim jednoślad, a potem usunąć brud szczotką. Później trzeba osuszyć go szmatką i wypolerować za pomocą pasty.

Konserwacja układu napędowego i przegląd mechanizmów

Następnie trzeba zatroszczyć się o układ napędowy. Najpierw należy wyczyścić go ze starego smaru za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, profesjonalnych preparatów oraz specjalnej szczotki, która pozwoli dostać się do trudno dostępnych miejsc. Można wykorzystać do tego także wygodne maszynki, które są do kupienia w Internecie lub w sklepach rowerowych. Potem wyschnięty układ napędowy trzeba pokryć wysokiej jakości smarem.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności pozostaje jeszcze sprawdzenie wszystkich układów. Trzeba skontrolować stan linek i klocków hamulcowych i sprawdzić, czy stery nie są poluzowane. Warto także wyczyścić benzyną ekstrakcyjną łożyska kulkowe (najpierw trzeba je rozebrać) oraz przesmarować ramiona amortyzatora.

Nie masz czym jeździć? Polecamy rowery Giant, rowery Scott i rowery Kellys

Planujesz kupić jednoślad? Zdecyduj się na rower renomowanej marki, który będzie wygodny w prowadzeniu i posłuży przez długie lata. Marki, które cieszą się największą popularnością wśród amatorów jazdy na dwóch kółkach to rowery Giant, Scott i Kellys. Pojazdy z logo pierwszej z nich produkowane są na Tajwanie i jeżdżą na nich miliony ludzi na całym świecie. Cechują się one doskonałą relacją ceny do jakości. W ofercie marki można znaleźć rowery górskie, szosowe i rekreacyjne. Ogromną popularnością cieszą się także rowery Scott, które wytwarzane są w Szwajcarii. Klienci cenią je za niezwykłą trwałość i funkcjonalność. Dobrym wyborem staną się także rowery Kellys. To wysokiej jakości jednoślady wytwarzane na Słowacji. Marka produkuje pojazdy do amatorskiej jazdy oraz te przeznaczone dla sportowców. Warto zaznaczyć, że jeden na dziesięć jeżdżących po polskich drogach jednośladów, wyprodukowany został właśnie w fabryce rowerów Kellys.

Opracowanie: markowerowery.pl


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany