Jaki wybrać rower stacjonarny?

Rower stacjonarny to idealne urządzenie do ćwiczeń zarówno podczas lata jak i okresu zimowego. Jednak zazwyczaj korzysta się z tego typu sprzętu w okresie niepogody. Chłodny wiatr i opady deszczu zniechęcają do korzystania z tradycyjnego roweru.

Rynek oferuje ogromy wybór najróżniejszych rowerów stacjonarnych. Urządzenia dostępne są z licznymi dodatkowymi akcesoriami i wbudowanymi mechanizmami. Z łatwością można dopasować rower do swoich preferencji i posiadanego budżetu.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Pionowy rower stacjonarny

Pionowe rowery stacjonarne są najbardziej popularnym rodzajem tego typu urządzeń. Podczas wykonywanych ćwiczeń na takim urządzeniu należy zachować wyprostowaną lub lekko pochyloną do przodu pozycję ciała. Rowery pionowe nie są jednak przeznaczone dla wszystkich osób. Nie zaleca się korzystania tego typu urządzenia osobom mającym problemy z kręgosłupem. Jednak powinny na nich ćwiczyć osoby cierpiące na schorzenia kardiologiczne i problemy z układem krążenia. Rower stacjonarny nie ważne jakiego rodzaju przyczynia się do zwiększenia wydolności płuc oraz wzmocnienia mięśni ud i pośladków.

Do głównych zalet roweru stacjonarnego pionowego zaliczamy:

 • atrakcyjną cenę,
 • łatwość obsługi.

Wady wiążące się z rowerem stacjonarnym pionowym to:

 • ograniczone grono odbiorców (niepolecane dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem),
 • proste i mało wymagające urządzenie.

Poziomy rower stacjonarny

Rower poziomy jest dostępy dla wszystkich osób, nawet dla cierpiących na ból kręgosłupa i pleców. Dzięki temu zyskuje przewagę nad rowerem pionowym. Trening na poziomy rowerze stacjonarnym wykonuje się niemal w pozycji leżącej. Siedzenie poziomego roweru posiada odpowiednio dopasowane oparcie, zaś rama ma mocno wysunięte pedały do przodu. Ćwiczenia na poziomym rowerze nie obciążają kręgosłupa i dodatkowo angażują do treningu mięśnie brzucha.

Rower stacjonarny poziomy jest polecany osobom pracującym na siedząco np. pracownikom biurowym. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób z duża nadwagą oraz w podeszłym wieku.

Do głównych zalet rowery stacjonarnego poziomego zaliczamy:

 • prostą obsługę,
 • atrakcyjną cenę,
 • dostępność dla wszystkich osób.

Rower stacjonarny poziomy właściwie nie posiada żadnych wad. Uwagę można zwrócić jedynie na to, że zajmuje więcej miejsca niż rower pionowy.

Spinningowy rower stacjonarny

Rower spinningowy przeznaczony jest do intensywnych ćwiczeń, wykonuje się je zazwyczaj w pozycji pochylonej do przodu. Rower spinningowy to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na mocnym i wymagającym treningu. Głównie korzystają z niego sportowcy oraz profesjonaliści w tej dziedzinie. Ćwiczenia wykonywane na tym urządzeniu przypominają jazdę na tradycyjnym rowerze szosowym.

Główne zalety roweru spinningowego:

 • przeznaczony dla wąskiej grupy odbiorców (sportowców),
 • duże możliwości ustawień urządzenia,
 • przypomina jazdę na rowerze wyczynowym.

Wady roweru spinningowego:

 • polecany tylko dla profesjonalistów i sportowców,
 • wyższa cena.

Niezależnie od rodzaju roweru stacjonarnego, każdy z nich daje wiele korzyści z treningu. Najlepsze efekty przynoszą regularne ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu po koło 30-60 minut. Do najważniejszych zalet rowerów stacjonarnych zaliczamy:

 • prostotę treningu i możliwość wykonywania go w domu,
 • cicha praca roweru – umożliwia wykonywanie ćwiczeń podczas oglądania telewizji,
 • idealne rozwiązanie dla osób dużo pracujących,
 • wzmacnia mięśnie ud, pośladków i brzucha,
 • przyczynia się do lepszego krążenia krwi oraz zwiększa wydolność,
 • dokładnie wykonywane ćwiczenia nie obciążają kolan i stawów,
 • doskonały sposób na zwalczenie cellitu i ujędrnienie skóry,
 • przyczynia się do redukcji stresu,
 • szybkie spalanie tłuszczu przy zachowaniu odpowiedniego tempa i pulsu podczas treningu.

 

Na co głównie zwrócić uwagę zakupując rower stacjonarny

Wybór roweru treningowego nie jest zbyt łatwą decyzja, bardzo duża oferta przeróżnych rowerów w sklepach i Internecie może sprawić niemały kłopot. Podczas dokonywania zakupu roweru stacjonarnego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

Dla jakiej osoby przeznaczony będzie rower?

Głównie chodzi tu o wagę osoby, która będzie ćwiczyła na rowerze. Rowery ogólnie dostępne są ograniczone wagowo od 150 kilogramów. Przed zakupem warto zorientować się czy rower nie jest zbyt delikatnej konstrukcji i czy sprawdzi się w przypadku naszej masy ciała.

Czy jest możliwość regulacji siodełka i kierownicy?

Odpowiedni ustawiona kierownica i siodełko pozwalają na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń na rowerze stacjonarnym. Zła pozycja podczas treningu może wywołać obciążenie kolan i problemy z kręgosłupem. Dodatkowo powstać mogą nieodwracalne urazy lub kontuzje. Dobry rower stacjonarny powinien mieć możliwość regulacji, pochylenia oraz przesunięcia siodełka. Po za tym możliwości ustawienia kierownicy pozytywnie poprawią efekt i komfort ćwiczeń.

Odpowiednio dobrać wielkość i ciężar roweru stacjonarnego

Rower stacjonarny przeznaczony do ćwiczeń w domu powinien zajmować jak najmniej miejsca. Urządzenia dostępne na rynku często mają możliwość ich rozkładania i składania. W przypadku małego mieszkania taki typ roweru to doskonałe rozwiązanie.

Zakupując zaawansowany rower musimy wyznaczyć dla niego odpowiednie miejsce. Warto także przemyśleć wybór lokalizacji roweru pod względem masy urządzenia. Najkorzystniej zdecydować się na jedno miejsce i cieszyć się treningiem.

Sposoby umilenia treningu na rowerze stacjonarnym

Podczas dokonywania zakupu roweru stacjonarnego warto zdecydować się na sprzęt z wieloma dodatkowymi funkcjami. Nowoczesne rowery stacjonarne posiadają wbudowane komputery, które wskazują mierzą przebytą długość drogi, prędkość jazdy, czas treningu i wskazują na poziom tętna. Wiele urządzeń jest wyposażonych w możliwość oglądania telewizji i słuchania radia za pomocą użycia słuchawek. Niektóre z rowerów posiadają wejście USB umożliwiające przeglądnie zdjęć lub obejrzenie ulubionego serialu na ekranie umieszczonym na rowerze stacjonarnym. Dodatkowo cicha praca roweru umożliwia komfortowe czytanie książki lub czasopisma podczas wykonywanego treningu.


Kategorie: Poradnik,Promo

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany