Białystok – Tykocin

Trasa rowerowa Białystok – Tykocin:

Pierwsze zapisy w źródłach historycznych na temat Tykocina pojawiły się pomiędzy 1414 a 1425 rokiem. Tykocin powstał w miejscu przeprawy przez Narew, aby skrócić szlach handlowy pomiędzy Wilnem i Krakowem.  Prawa miejskie zyskał w 1425 roku. Więcej informacji na temat historii Tykocina możecie przeczytać tutaj. Naszą wyprawę do Tykocina zaczniemy z miejsca, które opisałem w poprzedniej wyprawie pt. Białystok – Śliwno. Będziemy jechać Szosą Kruszewską, aż dojedziemy do pierwszego zjazdu na Choroszcz. W Choroszczy zjedziemy z dość długiej górki i dojedziemy do skrzyżowania w kształcie litery T, na którym skręcimy w lewo tocząc się w kierunku miejscowości Rogowo oraz Pańki. Droga, którą będziemy poruszać się do Paniek jest pokryta nie najgorszej jakości asfaltem.

trasa rowerowa białystok tykocin

 W Pańkach skręcamy w prawo i jedziemy w pierwszym odcinku szutrową drogą, która w dalszym etapie będzie wyłożona betonowymi płytami. Droga choć nierówna na pewno dostarczy nam ciekawych widoków w postaci licznych rozlewisk.

SAM_0030Za przystankiem autobusowym skręcamy w prawo.

droga na temę na Narwi

Kiedy przebrniemy przez wyłożoną betonowymi płytami drogę dojedziemy do tamy na Rzece Narew gdzie możemy trochę odpocząć.

Tama na rzece Narew

Później będziemy musieli przeciąć drogę S8 w miejscowości Rzędziany skąd udamy się w stronę miejscowości Saniki od której do Tykocina będzie dzieliło nas około 5 kilometrów. Droga która będziemy jechać jest mało uczęszczana przez samochody i jest dobrej jakości. W Tykocinie możecie zobaczyć synagogę, zamek oraz Kościół Świętej Trójcy.

Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie

Po odwiedzeniu rynku oraz synagogi przejedziemy przez most za którym znajduje się zamek w Tykocinie.

Zamek w TykocinieZ Tykocina wyjeżdżamy drogą która prowadzi na Knyszyn. My do samego Knyszyna nie dojedziemy, ponieważ odbijemy w lewo w stronę wioseczki Góra. Następnie pojedziemy do Borsukówki, Pogorzałek oraz Dobrzyniewa Kościelnego. Przejedziemy przez drogę na Ełk i swoją trasę skończymy na ulicy Produkcyjnej w Białymstoku.

Podsumowanie trasy:

Stopień trudności: łatwy

Dystans: 60 km

Droga: ścieżka rowerowa, asfalt, drogi szutrowe, betonowa płyta

Atrakcje: Narwiański Park Narodowy, Zamek w Tykocinie, Synagoga, Muzea, Kościół Świętej Trójcy


Kategorie: Trasy Średnie

Tagi: ,,

2 Komentarzy

  1. Właśnie trafiłem na stronę. Świetna robota. W tym tygodniu wybieram się do Tykocina waszą trasą, a w maju do Białowieży. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany