Składane zapięcie rowerowe Abus Bordo 6000

W poprzednim wpisie pt. “Jakie zapięcie do roweru wybrać” przedstawiłem najbardziej popularne rodzaje zabezpieczeń oraz wady i zalety każdego z nich. W tym wpisie chciałbym przedstawić Wam składane zapięcie rowerowe, które ostatnio miałem przyjemność przetestować – Abus Bordo 6000. Dotychczas korzystałem ze zwykłej linki stalowej, która jak wiadomo nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem, złodziej mając odpowiednie narzędzia poradzi sobie z nią w kilka sekund. O wiele solidniejszym rozwiązaniem są U-Locki oraz składane zapięcia. Pierwsze z nich nie przemawiają do mnie ze względu na swoje gabaryty oraz stosunkowo mały zasięg przez co spada ich praktyczność. Jakie są moje wrażenia po kilkunastu dniach jazdy z tytułowym zapięciem Abus Bordo 6000?

Kilka słów o firmie Abus

Firma Abus powstała w 1924 i wywodzi się z Niemiec. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma stała się ogólnoświatowym liderem w branży systemów zabezpieczeń. Poza produktami dedykowanymi rowerzystom w ofercie firmy znajdziemy szereg rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa domu, podróży oraz obiektów takich jak systemy zabezpieczeń do domów, kłódki oraz zamki. Firma Abus do oznaczenia swoich produktów wprowadziła własne kilkustopniowe systemy bezpieczeństwa – zapięcia do rowerów oznaczeniem od 10 do 15 zapewniają maksymalną ochronę przed kradzieżą – w tym przypadku Bordo 6000 może pochwalić się 10-tym stopniem.

Moja opinia na temat zapięcia do roweru Abus Bordo 6000

Pierwsze co można odczuć po wyjęciu zapięcia z opakowania, w którym poza zapięciem znajdują się dwa klucze, to jego masa, która wynika z solidności materiałów użytych do produkcji. Zapięcie wraz z dołączonym etui waży ok 1200 g i jest wykonane ze stalowych paneli o grubości 5 mm. W celu zabezpieczenia lakieru roweru przed przypadkowymi zarysowaniami podczas przypinania roweru panele pokryto gumowatym tworzywem, które dodatkowo sprawiają, że  zapięcie bardzo pewnie i wygodnie trzyma się w ręku. Pomimo swojej wagi oraz długości po rozłożeniu Bordo 6000 nie zajmuje wiele miejsca. Wymiary etui wraz z zapięciem wynoszą około 20 cm x 5 cm. Etui posiada solidne rzepy dzięki którym możemy je przypiąć w dowolnym miejscu ramy. W moim przypadku zapięcie idealnie leży zaraz za główką ramy na górnej jej rurze.

skladane zapiecie do roweru abus bordo 6000

Mocne rzepy oraz wyprofilowane gumowane wypustki sprawiają, że etui wraz zapięciem pewnie trzyma się na rowerze i nie zsuwa się w trakcie dłuższej jazdy zarówno po ścieżkach rowerowych jak i trudniejszym terenie. Etui posiada gumowy pasek zabezpieczający zapięcie przed przypadkowym wypięciem. Pasek wykonany jest z mocnej gumy i początkowo może stwarzać niewielkie problemy przy zapinaniu i rozpinaniu, jednak po kilkukrotnym odpięciu i zapięciu można nabrać wprawy i sam proces wyjmowania i chowania Borda jest szybki i sprawny.  Konstrukcja przegubów umożliwia łatwe rozkładanie – długość zapięcia po rozłożeniu wynosi 90 cm co według mnie jest wystarczającym wynikiem. Rower bez najmniejszych kłopotów przypiąłem w dotychczasowych miejscach parkingowych. Co więcej długość zapięcia umożliwia przypięcie dwóch rowerów, co jest bardzo istotne jeśli wybierzemy się na rower z drugą osobą.

SAMSUNG CSC

Kilka wskazówek odnośnie przypinania roweru

 Należy mieć na uwadze fakt, że nawet najlepsze zapięcia do rowerów nie uchronią nas przed kradzieżą jeśli nie zastosujemy się do kilku istotnych wskazówek:

  • staraj się unikać przypinania roweru za przednie lub tylne koło. Jeśli masz szybkozamykacze złodziej zdejmie koło w kilka chwil
  • pamiętaj, że zapięcie typu linka jest najmniej skuteczną ochroną przed złodziejami rowerów – postaw na markowe składane  zapięcia  lub typu U-lock
  • Jeśli zostawiasz rower na dłużej w tych samych godzinach, postaraj się aby stał w widocznym miejscu najlepiej w zasięgu kamer monitoringu miasta
  • przypinając rower upewnij się, że rurka czy barierka jest solidnie przytwierdzona do podłoża
  • po przypięciu roweru nie zapomnij o demontażu wszelkich akcesoriów: lampek, licznika oraz pompki

SAMSUNG CSC

Podsumowanie

Składane zapięcie rowerowe Abus Bordo 6000 to solidny produkt z którym potencjalny złodziej będzie musiał sporo się natrudzić. Pierwsze wrażenia z użytkowania zapięcia są na prawdę bardzo pozytywne: do głównych zalet produktu, poza jego solidnością, mogę zaliczyć bardzo wygodny transport w dołączonym etui oraz ilość opcji przypięcia roweru jakie daje nam długość zapięcia – 90 centymetrów to wystarczający wynik, aby przypiąć rower w dotychczasowych miejscówkach, nie ma też najmniejszego problemu ze spięciem dwóch rowerów -według mnie jest to bardzo duża przewaga zapięć składanych nad konkurencyjnymi U-Lockami. Jeśli przypinamy rower na dłużej np. przy miejscu pracy, szkole czy uczelni solidne zapięcie rowerowe bezwzględnie powinno znaleźć się w Waszym ekwipunku. Warto jest w tym przypadku postawić na markowe produkty, a takim z całą pewnością jest Bordo 6000.

Bogatą ofertę markowych zapięć rowerowych znajdziecie w sklepie Centrumrowerowe.pl pod tym linkiem.


Kategorie: Testy

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany