Rowery – ceny w sklepach

Wybór roweru nie jest rzeczą łatwą. Zanim przystąpimy do bezpośredniego zakupu naszego wymarzonego jednośladu, powinniśmy gruntownie zastanowić się nad tym, do czego będziemy głównie wykorzystywać nasz nowy nabytek. Ten główny warunek bowiem bezpośrednio przekłada się na nasz ostateczny zakup. Obecnie spotykamy się z kilkunastoma rodzajami rowerów. Aby jednak zbytnio nie wchodzić w szczegóły, podam Wam cztery typy rowerów, spośród których 9/10 kupujących wybiera najczęściej.

Najpopularniejsze typy rowerów to:

  • rower górski
  • rower crossowy
  • rower miejski
  • rower trekkingowy/turystyczny

Podana przeze mnie specyfikacja jest oczywiście orientacyjna. Aktualnie zaciera się wyraźna granica pomiędzy modelem górskim czy trekkingowym, czasami bowiem wystarczą dodatkowe błotniki, bagażnik, oświetlenie i rower zmieni swoją specyfikację. Sądzę, że jednym z najbardziej uniwersalnych modeli jest ten górski, z powodzeniem w każdej chwili możemy przekształcić go w miejski, trekkingowy, czy też wkładając w zmianę nieco więcej wysiłku w rower szosowy.

Gdzie kupować, a raczej gdzie nie kupować

Codziennie zasypują nas super promocyjne oferty rowerów sprzedawanych przez większe hipermarkety. Ich zazwyczaj niska cena niewątpliwie kusi i skutecznie zachęca do kupna takiego sprzętu, jednak czy w stu procentach będzie to dobry zakup?

Zazwyczaj rowery tego typu na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem przyzwoicie, nie zapominajmy, że jest to sprzęt tzw. marki ?Makro Cash?. Co to w praktyce oznacza? Rowery tego typu są wykonane zazwyczaj ze słabej jakości podzespołów, najczęściej ze zwykłego plastiku lub ciężkiej stali. W tych modelach klienci często narzekają na niesprawne hamulce i szybką awarię przerzutek. Nie jest to oczywiście regułą, ale jeśli chcemy posiadać rower niezawodny, który spokojnie udźwignie trud naszych wycieczek zarówno tych miejskich jak i np. górskich, kupmy rower w sklepie rowerowym. Dodatkowy atut wyboru takiego właśnie punktu sprzedaży to z pewnością fachowe doradztwo przy zakupie i późniejszy serwis.

Ceny rowerów w sklepach zależą od wielu czynników. Przede wszystkim w cenę wliczana jest jakość komponentów z których akurat składa się dany model naszego roweru, czyli wszystkie części, które są niezbędne do prawidłowego działania roweru takie jak: przerzutki, dźwignie zmiany biegów, hamulce, łańcuch, zębatki (kaseta i korba) oraz piasty. Pamiętajmy, że rzadko zdarza się, iż osprzęt w rowerze jest z jednej grupy. Firmy bowiem grupują swoje produkty (mamy wtedy do czynienia z tzw. grupami osprzętu). Mówiąc prościej – jedna grupa to zbiór części, które pochodzą od jednego producenta. Według producentów zastosowanie osprzętu z tej samej grupy zapewnia niezawodne i precyzyjne działanie wszystkich innych mechanizmów. W tym miejscu chciałbym podkreślić fakt, iż takim najpopularniejszych chwytem marketingowym jest składanie roweru w taki sposób, aby osprzęt, który jest najbardziej widoczny był bardzo wysokiej jakości, natomiast ten mniej widoczny może być już dużo niższej jakości. Uczulam zatem, aby podczas zakupu wymarzonego modelu dokładnie oglądać wszystkie jego komponenty.

Na cenę roweru ma wpływ wiele czynników. Nie jest to tylko kwestia producenta czy osprzętu, ale także często miejsca w którym kupujemy nasz wymarzony rower. Często w firmowych sklepach rowerowych zapłacimy nieco więcej za dany model niż w sklepie mniej znanym. Rower, który powinien nam dobrze posłużyć, możemy kupić już od 800 zł. Moim zdaniem jest to takie minimum, za które można kupić rower. W przypadku, gdy nie możesz sobie pozwolić na zakup i wydać więcej niż 600 – 700 zł, zdecydowanie lepiej kupić używany rower markowy niż marketową podróbkę. W przypadku, gdy bardzo zależy Ci na nowym egzemplarzu, na którym wszystkie wyprawy maja odbywać się bez kłopotów i obaw ? idź do dobrego sklepu rowerowego z fachową obsługą oraz serwisem.

To, ile przeznaczymy na zakup roweru jest kwestią indywidualną. W sklepach możemy znaleźć rowery w poniższych przedziałach cenowych:

Rowery do 800 zł :

Pierwsza grupa cenowa to nieduża kwota jeśli chodzi o nowy rower. W tej cenie znajdziemy modele na pewno w takich sieciach sportowych jak Decathlon czy Go Sport, lub w mniejszych sklepach stacjonarnych najtańsze modele znanych producentów. Dysponując taką kwotą powinniśmy znaleźć model, który posiada: stalową lub aluminiową ramę, stalowy wspornik klasyczny, wolnobieg 6-cio lub kasetę 7-mio rzędową, stalowy widelec. Liczmy się także z tym, iż u modeli w tej cenie nie znajdziemy amortyzatora oraz będzie on sporo ważył – około 15 kilogramów.

rowery do 800 plnRowery do 800 PLN
Kliknij i znajdź najlepsze modele!

Rowery do 1000 zł :

Mając do dyspozycji taką kwotę możemy już trochę powybierać spośród kilkunastu modeli. W tej grupie cenowej powinniśmy oczekiwać, aby nasz model był wyposażony w: aluminiową ramę, kasetę 7-mio rzędową, być może już amortyzowany widelec (jednak najtańszy model), stalowy wspornik klasyczny, osprzęt na poziomie Shimano Acera

  rowery do 1000 pln

 Rowery do 1000 PLN
Kliknij i znajdź najlepsze modele!

 

Rowery do 1500 zł:

Rower kupiony za powyższą rozsądną kwotę powinien nam wystarczyć już na dłuższy czas użytkowania. W tej cenie możemy nawet znaleźć najtańszy model (oparty na komponentach najniższej klasy) dobrej marki – np Meridę. Komponenty jakie powinny posiadać rowery w tej grupie cenowej to: aluminiowa rama, kaseta 7-mio lub 8-mio rzędowa, amortyzowany widelec, aluminiowy wspornik i stery a-head, osprzęt na poziomie Shimano Altus, hamulce V-break.

hexagon_x3_czarny_bialy_zolty_polyskRowery do 1500 PLN
Kliknij i znajdź najlepsze modele!

Rowery do 2000 zł:

Taka kwota z pewnością wystarczy, aby nabyć rower, który posłuży nam jako dobra baza uzupełniana w przyszłości o coraz lepszy osprzęt. W tym przedziale powinny pojawić się już pierwsze hydrauliczne hamulce tarczowe.

rowery do 2000Rowery do 2000 PLN
Kliknij i znajdź najlepsze modele!

Rowery powyżej 2 000 zł:

Przeznaczając na zakup roweru 2500 zł możemy nabyć dobrej jakości Giant?a wyposażonego w amortyzator i dwa hamulce tarczowe, powyżej 3300 zł mamy już do kupienia Treka lub Specialized’a. Nie muszę chyba tłumaczyć, że im dalej w las ? tym jest jeszcze lepiej 😉 Oscylując przy kwocie 5500 ? 6000 zł mamy do wyboru modele z pełną amortyzacją.

rowery powyzej 2000Rowery powyżej 2000 PLN
Kliknij i znajdź najlepsze modele!

Gdzie w takim razie kończy się cenowa granica za rower kupowany w sklepie? Otóż ceny katalogowe niektórych modeli kończą się na kwocie 25 000- 30 000 tys. złotych.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany