Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Moim zdaniem przesiadka z samochodu lub autobusu na rower wiąże się  z samymi korzyściami. Wpis ten chciałbym dedykować osobom, które jeszcze nie zdecydowały się odstawić dotychczasowego środka transportu i zamienić go na rower. Jak powszechnie wiadomo wszelka aktywności fizyczna (jazda rowerem nie jest tu wyjątkiem) wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie oraz pozwala spalić nadmiar kalorii. Przyjrzyjmy się zatem głównym korzyściom płynącym z jazdy na rowerze:

Jazda rowerem po zdrowie

Przemieszczając się rowerem na co dzień stwarzamy sobie okazję do zwiększenia aktywności fizycznej, a tym samym możemy zgubić parę zbytecznych kilogramów. Jazda rowerem jest polecana osobom z większą nadwagą, ponieważ uprawianie tego sportu nie wiąże się z nadmiernym obciążaniem stawów. W trakcie jazdy ciężar ciała spoczywa na siodle, natomiast kadencję (tj. szybkość pedałowania) dobieramy tak, aby jak najbardziej zminimalizować siłę nacisku na platformy, przez co zredukujemy obciążenie stawów kolanowych. Dzięki tej aktywności fizycznej wzmocnimy swoje mięśnie, wyrzeźbimy łydki i uda.  Myślę, iż jazda rowerem jest doskonałym początkiem na drodze ku  polepszeniu swojej kondycji. Następnie możemy rozwinąć swoje treningi o lekki jogging.

Jazda rowerem a oszczędności

Przesiadając się na rower ze swojego budżetu możemy wykreślić takie rzeczy jak wydatki na komunikację miejską lub benzynę do samochodu. W moim przypadku w sezonie letnim, kiedy samochód kwitnie sobie pod domem w portfelu zostaje mi jakieś 300zł. Dodatkowo oszczędzam na samej eksploatacji samochodu. Jeżdżąc samochodem jedynie zimą na prawdę rzadko muszę jechać do mechanika, aby naprawić coś w samochodzie,a także szybko i sprawnie poruszam się po mieście w godzinach szczytu. Co więcej, wydaje mi się, iż jazda rowerem w upalny dzień jest o wiele bardziej przyjemna niż podróż zatłoczonym autobusem, w którym klimatyzacja to rzadkość. Początkowa inwestycja w rower może wydawać się sporym wydatkiem, jednakże z pewnością już po pierwszym sezonie poczujecie nieco więcej grosza w swoich kieszeniach, którego będziecie mogli wydać na inne przyjemności np. na dłuższe wyprawy rowerowe.

rowery do 1000 plnRowery górskie w najniższych cenach
Kliknij i sprawdź!

Jazda rowerem sposobem na szybki transport

W obecnych czasach kiedy nieustannie rośnie ilość samochodów na drogach, jazda rowerem może okazać się o wiele szybszym sposobem na dotarcie do celu. Na rowerze z łatwością miniemy stojący sznur samochodów i ruszymy z świateł jako pierwsi. Nie musimy martwić się czy przyjdzie nam poruszać się rowerem o godzinie 16 czy 22. Niezależnie od pory dnia czy nocy będziemy poruszać się z podobną średnią prędkością, która w niektórych przypadkach może okazać się wyższa od tej osiąganej przez samochody uwięzione w korkach. Tutaj możecie zobaczyć przykładowe średnie prędkości rozwijane przez samochody:).

Jazda rowerem a środowisko

Przesiadając się na rower dbasz o środowisko, ponieważ rower nie wytwarza spalin. Nie dość, że poprawisz swoją ogólna sprawność fizyczną, to również ograniczysz natężenie hałasu. Jadąc na rowerze zawsze możesz przejechać przez zielony park, zaczerpując świeżego powietrza i jednocześnie nie będziesz przeszkadzać innym.

Jazda rowerem sposobem na poznanie okolicy

Kiedy tylko nabierzesz większej wprawy oraz kondycji z pewnością znudzą Ci się trasy, które pokonywałeś dotychczas. Zapewne w okolicy Twojego miasta znajdziesz trasy rowerowe, które biegną przez rejony o dużych wartościach przyrodniczych i widokowych. Podczas takich wycieczek poszerzysz swoją wiedzę na temat własnej okolicy,a także będziesz mógł poznać nowych ludzi spotkanych na swojej drodze i wymienić się doświadczeniami. Dodatkowo z rowerem możesz wsiąść do pociągu, aby zbadać nieco bardziej odległe rejony. Początkowo jest to dobre rozwiązanie, jednak jeśli zamierzasz robić wypady za miasto z paczką znajomych, tańszym rozwiązaniem okaże się zakup bagażnika rowerowego do samochodu.

A Wy, dlaczego jeździcie na rowerach?

 

 


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany