Jaki rower kupić? Popularne rodzaje rowerów

Jaki rower kupić? Popularne rodzaje rowerów
Oceń ten wpis

To jaki rower kupimy  zależeć będzie od tego do czego nam on będzie potrzebny, czy zamierzamy wykorzystać go do typowej rekreacji lub będziemy uprawiać nieco bardziej intensywną jazdę. Kolejną rzeczą jaką powinniśmy rozważyć to drogi po których zamierzamy się poruszać. Oczywiście nie jest łatwo przewidzieć na ile  jazda rowerem nam się spodoba. Może okazać się, iż wraz z rosnącą kondycją ścieżki rowerowe w mieście staną się niewystarczające i będziemy chcieli ruszyć w bardziej odległe nieznane tereny. Wybierając rower powinniśmy się głównie kierować aspektami praktycznymi oraz niezawodnością sprzętu, a nie skupiać się na jego wyglądzie. Co nam z pięknego roweru na którym przemieszczanie się będzie niewygodne i niepraktyczne? Zanim udacie się do sklepu rowerowego przyjrzyjmy się najbardziej popularnym typom rowerów:

Rowery miejskie:

Wydawałoby się, iż w miastach, jak sama nazwa wskazuje, będzie on najczęściej spotykanym rowerem. Rowery miejskie charakteryzują się dużym, miękkim siodłem, które potocznie nazywane jest kanapą. Kąt nachylenia rowerzysty wynosi 90% co zapewnia duży komfort podczas jazdy. Ramy takich rowerów zwykle nie mają górnej rury przez co wsiadanie i zsiadanie jest o wiele łatwiejsze zwłaszcza dla kobiet które na przejażdżkę wybiorą się w lekkiej zwiewnej sukience. Częstym wyposażeniem takich rowerów są błotniki oraz koszyk umieszczony na kierownicy. Dzięki temu osprzętowi podczas gorszej pogody nie zostaniemy ochlapani wodą wyrzucaną przez koła i będziemy mogli zapakować niewielkie zakupy. Dodatkowo rowery te w standardzie mają tylny bagażnik oraz oświetlenie, które przeważnie zasilane jest przez dynamo.

f-giant-cypress-city-m-2012Rowery miejskie Giant
Sprawdź ceny

Rowery trekkingowe:

Rowery te są nieco podobne do rowerów górskich z tym, że różnią się nieco osprzętem oraz kątem nachylenia rowerzysty. Po pierwsze rowery trekkingowe mają nieco większe koła (rowery górskie mają przeważnie koła o rozmiarze 26″, natomiast trekkingowe 28″). Rozwiązanie te doskonale sprawdza się w przypadku pokonywania dróg asfaltowych lub utwardzonych dróg gruntowych. Co więcej, rowery trekkingowe wyposażone są w węższe opony dzięki którym opór toczenia koła jest znacznie mniejszy. Niezbędnym dodatkiem w takich rowerach są błotniki oraz bagażnik, do którego możemy zamontować sakwy rowerowe, w które spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy na kilkudniową wyprawę. Zobacz co warto zabrać na wyprawę rowerową.

trekkingowy giantPrzykładowy rower trekkingowy firmy Giant

Rowery szosowe:

Zdecydowanie jest to typ roweru dedykowany osobom, które zamierzają szybko pokonywać duże odległości w krótkim czasie. Przełożenia zastosowane w tym rodzaju roweru pozwalają na rozwijanie dużych prędkości. Charakterystyczną cechą roweru szosowego jest kierownica zagięta w dół, która pozwala na zajęcie bardziej aerodynamicznej pozycji niż w przypadku roweru miejskiego czy trekkingowego. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia tego roweru są bardzo cienkie, praktycznie pozbawione bieżnika opony, które znacząco obniżają opór toczenia.

f-merida-race-lite-880-16-2013Rowery szosowe Merida
Sprawdź ceny

Rowery BMX (Bicycle Moto Cross):

 nazwa tego roweru oraz typu kolarstwa wywodzi się z USA z lat 70-tych. W tego typu rowerach stosuje się zwykle koła o średnicy 20″ lub 24″ przez co rower ten nie nadaje się na dłuższe wypady za miasto. Kolejną ważną rzeczą jest fakt, iż BMX nie posiada dodatkowych przełożeń. BMX wykorzystywany jest głównie do wykonywania rozmaitych sztuczek i trików oraz do wyścigów po specjalne przygotowanych torach na których zwykle startuje 8 zawodników.

rower bmx diamodback

Przykładowy rower BMX firmy DiamondBack

Rowery górskie:

Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj roweru. Jak sama nazwa wskazuje został zaprojektowany do jazdy w trudnym terenie. Rowery górskie posiadają opony szersze niż te spotykane w rowerach trekkingowych lub miejskich. W podstawowym wyposażeniu takiego roweru nie znajdziemy błotników czy bagażnika. Pomimo tego, iż mają one przeznaczenie terenowe, w miastach jest to przeważający rodzaj roweru. Ktoś może powiedzieć, że opony są za szerokie do jazdy po asfalcie. Ja natomiast uważam, że rowery te nadają się do jazdy po miejskiej dżungli ze względu na wyższy profil opony, który ochroni obręcz koła przed uszkodzeniami, które mogą powstać w wyniku jazdy po krawężnikach. Często spotykanym wyposażeniem takich rowerów jest przedni amortyzator, który poprawia komfort jazdy poprzez niwelowanie drgań przenoszonych na ramiona.

f-romet-rambler-2-0-ht-2013Rowery górskie Romet
Sprawdź ceny

 

Mam nadzieję, że po przedstawieniu najbardziej popularnych typów rowerów będziecie mogli łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki rower kupić? Pamiętajcie, że najważniejszy jest komfort podczas jazdy oraz niezawodność roweru. Przed wybraniem się do sklepu rowerowego warto jest przejrzeć ofertę sklepów rowerowych żeby zorientować się w cenach.

 

 

 


Kategorie: Poradnik

Tagi: