Regulacja przedniej przerzutki

Często się zdarza, iż po pewnym czasie przednia przerzutka w rowerze nie działa tak jak należy.  Mogą pojawić się problemy z wyrzucaniem łańcucha na zewnątrz koronki przy zmianie biegu. Zdarza się też, iż przerzutka nie wrzuca na inny bieg  np. łańcuch nie chce nam spaść ze środkowej koronki na najmniejszą lub wózek przerzutki ociera o łańcuch. Jeśli w Twoim rowerze występują podobne objawy ten artykuł jest dla Ciebie! Myślę, że po zapoznaniu się z nim oraz obejrzeniu video z łatwością, samodzielnie będziesz w stanie wyregulować przednią przerzutkę. Chcąc wykonać tą czynność będziesz potrzebować śrubokręt oraz multitool z imbusami. Przed regulacją warto jest sprawdzić czy wózek przerzutki jest ustawiony równolegle do koronek oraz odkręcić śrubę trzymającą linkę przy przerzutce. W najgorszym przypadku może okazać się, że potrzebujesz kupić nową przerzutkę.

1. Po upewnieniu się czy wózek jest ustawiony równolegle do koronek, wrzucamy łańcuch rowerowy na największą zębatkę z tyłu, a z przodu na najmniejszą koronkę. Przerzutka przednia tak tamo jak przerzutka tylna wyposażona jest w dwie śruby regulacyjne oznaczone L i H. Chcąc ustawić położenie wózka w dolnym zakresie, będziemy kręcić śrubką z oznaczeniem L. Wózek musimy ustawić w taki sposób, aby po wewnętrznej stronie zostawić 2-3 milimetry przerwy od łańcucha. Po ustawieniu dolnego zakresu, możemy przykręcić linkę.

2. Ustawiając górny zakres przerzutki, musimy ustawić łańcuch na najmniejszej zębatce z tyłu, a z przodu na największej koronce. W przypadku gdy łańcuch wypada na zewnątrz koronek, musimy przy pomocy śruby H ograniczyć maksymalne wychylenie wózka. W tym przypadku, podobnie jak przy regulacji dolnego zakresu, odległość między łańcuchem a wózkiem powinna wynosić około 2-3 milimetrów.

3. Przejścia pomiędzy biegami będziemy regulować baryłką przy manetce, ustawiając w ten sposób napięcie linki.

Zapraszam do zapoznania się z filmem przygotowanym przez ekipę portalu bikeworld.pl. Mam nadzieję,  że po zapoznaniu się z filmem, regulacja przedniej przerzutki nie będzie dla Was problemem!

 Hierarchia przerzutek Shimano


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany