Jak wyregulować hamulce V-brake w rowerze?

Sprawne oraz dobrze wyregulowane hamulce w rowerze znacznie poprawią komfort naszej jazdy oraz sprawią że jazda na rowerem stanie się bardziej bezpieczna. Poza regularną wymianą klocków hamulcowych warto jest również zadbać o odpowiednie wyregulowanie całego układu. Przed samą regulacją warto jest sprawdzić w jakim stanie są linki oraz pancerze, być może znajduje się na nich brud, który uniemożliwia płynną prace linki. Gdy upewnimy się, że nasze klocki hamulcowe linki i pancerze są w dobrym stanie możemy zająć się samą regulacją hamulców:

  1. Na początku musimy rozpiąć linkę oraz poluzować śruby, za pomocą których są przykręcone klocki.
  2. Palcami ściskamy hamulec tak, aby klocki dotykały do obręczy. Klocki muszą być ustawione równolegle względem siebie.
  3. Następnie musimy wyregulować klocki w płaszczyźnie pionowej. Ważne jest, aby klocki nie były ustawione zbyt wysoko i tym samym ocierały o oponę w trakcie hamowania. Nie możemy też ustawić ich zbyt nisko, ponieważ zmniejszymy w ten sposób powierzchnię hamowania i klocki będą się zużywać nierównomiernie.
  4. Dokręcamy śruby przy klockach, uważając aby nie zmieniły swojego położenia.
  5. Trzymając klocki dociśnięte do obręczy, lekko przykręcamy linkę hamulcową, następnie przyciskając klamkę przy kierownicy luzujemy linkę o 1mm i dokręcamy śrubę przy ramieniu hamulca.
  6. Naciskając klamkę na kierownicy obserwujemy czy oba klocki równomiernie dotykają obręczy. W przypadku gdy jeden z klocków szybciej dotyka obręczy należy w drugim klocku odkręcić śrubę regulacyjną o 0.5-1.5 obrotu.
  7. Na koniec upewniamy się czy klocki nie ocierają o obręcz i sprawdzamy działanie hamulców na próbnej jeździe.

Jeśli masz wątpliwości, obejrzyj filmik: “Jak wyregulować hamulce V-brake w rowerze?”


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany