Odblaski rowerowe – sposób na poprawienie widoczności

Odblaski na rower stanowią skuteczny sposób na poprawę widoczności rowerzysty na drodze. Istnieje wiele przeróżnych form odblasków dostępnych dla rowerzysty od kamizelek, poprzez specjalne ubrania, a kończąc na drobnych gadżetach takich jak opaski odblaskowe. Do obowiązku  posiadania czerwonego odblasku znajdującego się z tyłu roweru nawiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2003 nr 32 poz. 262 ze zm.). Według zapisów w dokumencie odnoszących się do posiadania odblasków rower oraz wózek rowerowy powinien być wyposażony z tyłu w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt.

f-busch-muller-swiatlo-odblaskowe-na-bagaznik-czerwoneOdblaski na rower
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Odblaskowe opony rowerowe – Wraz ze zmianami w rozporządzeniu rower, wózek rowerowy oraz przyczepy rowerowe można również doposażyć w opony z paskiem odblaskowym oraz inne elementy odblaskowe w formie nieprzerwanego pierścienia.

f-vittoria-opona-randonneur-trail-26x1-75-odblask

Zgodnie z nowymi przepisami z każdego boku pojazdu, czyli na szprychach powinny być widoczne, co najmniej dwa światła w tym, co najmniej po jednym, umieszczonym na kole przedniej osi oraz na kole tylnej osi. Odblask powinien być barwy żółtej samochodowej. Dodatkowo w żółte odblaski mogą być wyposażone pedały roweru.

Zmiany w rozporządzeniu pozwalają na montaż białego odblasku z przodu roweru i wózka rowerowego. Trzeba pamiętać, że światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości, co najmniej 150 metrów.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze. Odblaski ułatwiają innym uczestnikom ruchu drogowego w porę zorientować się o naszej obecności. Dzięki temu kierowcy pojazdów samochodowych mają czas odpowiednio zareagować. Im niżej umieścimy odblaski tym bardziej będą one oświetlane reflektorami pozostałych pojazdów i szybciej inni będą w stanie nas dostrzec.
Dodatkowo oprócz roweru również sami możemy włożyć odzież odblaskową lub inne akcesoria. Zwłaszcza po zmroku, aby być szybciej zauważonym należy zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową. Stanowi ona wydatek zaledwie kilku złotych. Natomiast dzięki niej będziemy widoczni już z kilkuset metrów. Kamizelki stanowią szansę uniknięcia wypadkowi lub śmierci na drodze. f-axer-kamizelka-odblaskowa-na-rower-xl

Modne ostatnio stały się opaski odblaskowe. W związku z tym prowadzone są różne akcje, które mają na celu uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, jak ważna jest ich widoczność. Na takich akcjach rozdawane są między innymi opaski odblaskowe.

f-mactronic-sprezynowa-opaska-odblaskowa-rb-sp

Według statystyk 50 % wypadków śmiertelnych zdarza się od zmroku do świtu, mimo że ruch jest wtedy dziesięciokrotnie niższy. To właśnie o tej porze ważne jest, aby szczególnie zwiększyć swoją widoczność. Pojazd, który jedzie z prędkością 50 – 70 km/h na sekundę przemierza około 40 metrów. Elementy odblaskowe są widoczne już z kilkuset metrów. Pojazdy, które ich nie mają mogą być zauważone tylko z kilku metrów. Oznacza to, że inny kierowca nie zdąży odpowiednio wyhamować przy szybszej prędkości.


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany