Dolomity. Co warto zobaczyć?

Poszukiwacze rowerowych atrakcji z pewnością wiedzą jak bardzo atrakcyjny jest region Trentino (północne Włochy).  Szczególnie godne uwagi lokalizacje MTB są Dolomity Brenta.

W przypadku Dolomitów mamy naprawdę w czym wybiegać. Trasa rowerowa biegnie wokół pasma górskiego przez aż 6 różnych, bardzo ciekawych i pięknych (zarówno turystycznie jak i sportowo) miejsc. Chodzi tu o: Val di Non, Val Rendena, Terme di Comano, ValiliGiudicare, AtopianodellaPaganella czy Val di Sole. Łącznie mamy około 400 kilometrów szlaków. Jedno jest więc pewne – nawet podczas kilkunastotygodniowej rowerowej wyprawy – nudzić się nie będziemy.

Wybraną trasę możemy pokonać oczywiście na własną rękę (i własną odpowiedzialność). Dobrą opcją jest jednak skorzystanie z zorganizowanej wyprawy (program Dolimiti di BrentaBike). Wyprawę możemy wtedy odpowiednio dostosować do swoich umiejętności i upodobań. Jeśli wybierzemy taką opcję, to możemy przede wszystkim liczyć na przewóz bagaży. Organizatorzy wskażą nam również trasy, którymi mamy jechać. Dodatkowo możemy  wynająć sobie przewodnika, skorzystać ze sportowych hoteli  itp. Udogodnień jest też sporo. Także o kwestię wyżywienia nie musimy się wówczas martwić.

Jeśli jednak zrezygnujemy z przewodnika, to i tak nie powinniśmy mieć większych kłopotów ze znalezieniem właściwego szlaku. Włosi zadbali bowiem o doskonałe oznakowanie szlaku, tzn. na tabliczkach odnajdziemy zarówno odległości do danego miejsca, kierunku i co istotne – poziom trudności wybranej przez nas trasy. Na niektórych znakach są też informacje dotyczące stopnia nachylenia podjazdów oraz zjazdów. Spodziewać się też możemy, że będzie napisane na nich po jakiej nawierzchni będziemy jechać, co może być dużym ułatwieniem.

Warto zobaczyć Val Rendenę

Jednym z cudowniejszych miejsc Dolomitów jest dolina rzeki Serca. Na wyjątkowość tego miejsca niewątpliwie wpływa też graniczne położenie.

Jeśli chodzi o bazę wypadową, to największa jest położona 1522 m.n.p.m. i jest to Madonna di Campiglio. Zimą jest to bardzo znany i popularny kurort narciarski, jednak w sezonie letnim turyści nie przebywają już tu tak chętnie. To dobra informacja dla miłośników rowerów – kolarze mogą w ten sposób uniknąć zatłoczonych uliczek i szlaków. Plusem jest też fakt, iż zimą jest wszystko droższe, a latem ceny spadają. Kolejny atut to wyciągi i kolejki, dzięki którym możemy przetransportować na górę nasz rower, co wielokrotnie ułatwia sprawę.

W miejscu tym znajduje się m.in. Szlak Grenadierów. Jeśli będziemy jechać wzdłuż niego, to zobaczymy np. piękne jezioro Idro. Wokół rozpościerają się zaś zielone łąki, urokliwe wioseczki itp.

Valli Giudicarie

Kolejnym wyjątkowym i godnym zobaczenia miejscem jest Valli Giudicarie. Dolina ta leży u stóp Parku Przyrody AdamelloBrenta. Krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach. Możemy tu zobaczyć wielkie lodowce, fascynujące wodospady, malutkie jeziora czy rwące strumienie. To wszystko połączone w całość sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli w innym świecie.

Podróżując przez park możemy też natknąć się na różne zwierzęta np.  niedźwiedzie, sarny, lisy, jelenie, borsuki, cietrzewie, koziorożce alpejskie, kozice czy świstaki.

Miejsce to mogą odwiedzać osoby o różnym zaawansowaniu jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Mamy bowiem do wyboru ponad 500 kilometrów tras. Ich poziom trudności jest zróżnicowany, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Popularnymi miejscowościami w tym regionie są: Tione di Trento, Breguzzo, Bolbeno czy Montagne.

Kolejne miejsce godne uwagi -Terme di Comano

Terme di Comano (dolina położona między Parkiem Przyrodniczym AdamelloBrenta a Jeziorem Garda) słynie głównie z wód termalnych. Wiele osób jeździ tam w celach leczniczych. Jeśli chcemy pojeździć tam na rowerze, to trasy biegną pomiędzy urokliwymi bacówkami, osadami, zamkami i schroniskami. Jest więc co zobaczyć. W tym miejscu zasmakujemy też wielu lokalnych produktów m.in. wyrobów z tutejszego mleka, wędlin czy miodu.

Val di Non

Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia jest dolina Val di Non. Znajduje się ona w północno-zachodniej części Trentino.

Atutem tego miejsca są liczne zabytki, które można zobaczyć – m.in. piękne pałace i zamki, budowle sakralne czy rezydencje szlacheckie.

Cechą charakterystyczną tego miejsca są liczne sady z soczystymi jabłkami. Dech w piersiach zapierają również alpejskie łąki. Będąc w tym regionie warto odwiedzić miasto Cles, które słynie ze smacznych owoców. Są tu też urokliwe brukowane uliczki.

Zobacz też Val di Sole

To właśnie tu odbywa się Puchar Świata XC – znane u kolarzy zawody. Niezwykłość ich tkwi między w tym, że zawodnicy muszą też przejechać przez centrum miasteczek.

W miejscu tym mamy piękne góry Ortler, Adamello czy Grupa Brentę. Będąc tam nie sposób nie odwiedzić miasta Male, które słynie na całym świecie z pięknego drewnianego rękodzieła. Spróbować będziemy tam mogli regionalnych serów. Obok miasta jest znajdujący się na liście Unesci park Stelvio.

Czasem dobrze zsiąść z roweru

Miłośnicy kolarstwa wiedzą jak wspaniałe jest podróżowanie i zwiedzanie na rowerze. Będąc w Dolomitach warto jednak czasem pochodzić pieszo, będzie można zobaczyć wówczas miejsca, na które rowerem nie wjedziemy. Dla miłośników pieszek wycieczek przygotowano dwa szlaki – trudniejszy i łatwiejszy. Więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.


Kategorie: Miejsca

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany