Dlaczego granie w gry są jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu

Gry Internetowe, gry do pobrania, przygodowe, akcji, symulatory… obecnie na rynku znajduje się wiele pozycji różnego rodzaju. Gry komputerowe oraz na konsolę są obecnie bardzo popularne i codziennie tysiące osób na całym świecie siada przed komputerem lub telewizorem. Co sprawia, że tak wiele osób daje się zauroczyć wirtualnemu światu? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Wielu uważa, że granie w gry to po prostu jeden z rodzajów spędzania wolnego czasu, po prostu rozrywka dla umysłu, który czasem po prostu chce odpocząć. Za korzystaniem z gier kryje jednak się coś więcej niż tylko odpoczynek w wolnym czasie. 

Wiele osób wybiera granie w gry, ponieważ uwielbiają rywalizację. To właśnie podczas gry mogą skutecznie i z sukcesem wypełniają różne misje, często mogą zmierzyć się z innymi graczami, a w bardziej zaawansowanych grach mogą też zachowywać się tak, jak gdyby nigdy nie zachowywali się w prawdziwym życiu. Można stać się zupełnie kimś innym, legendarną postacią, która doszła do władzy lub walecznym wojownikiem. Ta możliwość szybkiego wyboru sprawia, że gry wyglądają na bardzo atrakcyjne dla graczy. 

Atrakcyjność gier można również wytłumaczyć poprzez zmiany w mózgu oraz aktywujące się hormony. Podczas grania w dużych ilościach wytwarzają się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Podczas ich uwalniania człowiek czuje się zrelaksowany, szczęśliwy, widocznie się uspokaja. Jak wiadomo, większość gier daje graczowi pewną misję do wypełnienia. Podczas jej wypełniania zaczynają wydzielać się hormony typu adrenalina. W tym momencie człowiek staje się bardziej skupiony i pobudzony, a przegrywanie nie oznacza dla niego porażki, tylko próbuje dalej. Z kolei po zwycięskiej akcji gracz może liczyć na kolejną dawkę endorfin. W dokładnie ten sam sposób działają gry typu Sizzling Hot Deluxe

Niektórzy znużeni szarością i rutyną swojego życia szukają właśnie tych emocji i często znajdują je właśnie grach, co jest bardzo niebezpieczne. Gracz bardzo szybko przyzwyczaja się do odczuwania pewnych emocji i z biegiem czasu potrzebuje ich coraz więcej. W tym wypadku też zaczyna grać więcej, poświęcając na grę długie godziny. Tak właśnie może narodzić się niebezpieczne uzależnienie, które potem należy walczyć. Można jednak temu zapobiec, grając w określonych godzinach, bez zaniedbywania swoich codziennych obowiązków. Najbardziej narażeni na uzależnienie są ludzie młodzi, więc rodzice powinni szczególną uwagę zwracać na to, ile czasu ich dzieci spędzają na graniu w gry. 

Warto zauważyć, że gry obecnie stają się coraz bardziej realistyczne. Postaci oraz współgracze mogą szybko zastąpić przyjaciół z prawdziwego świata. Takie przyjaźnie są łatwiejsze, ponieważ osoby po drugiej stronie komputera podzielają tę samą pasję, ma się z nimi wspólny temat do rozmów, w każdej chwili można zerwać kontakt, wystarczy wyłączyć komputer, można uniknąć problematycznych sytuacji, które często mają miejsce w przypadku kontaktów międzyludzkich w realnym świecie. Jest to również niebezpieczne, ponieważ młodzi ludzie mogą zacząć wycofywać się z kontaktów w „realu” i większą uwagę poświęcać tym Internetowym relacjom. 

Wiedzę, dlaczego gry są tak atrakcyjne można z powodzeniem wykorzystać do kontrolowania swoich zachowań i bycia bardziej świadomym tego, dlaczego zachowujemy się w określony sposób, co i dlaczego sprawia nam przyjemność, czy warto coś z tym robić i czy mieści się to w granicach normalności. 


Kategorie: Ciekawostki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany