Najlepsza latarka w góry? Latarka Fenix TK72R!

Każdy, kto choć raz spędził kilka dni na górskich szlakach, doskonale wie, że dobre przygotowanie do takiej wyprawy to podstawa. I nawet, jeśli nie wybieramy się od razu w Himalaje czy chociażby Rysy, to posiadanie takiego sprzętu, jak profesjonalna latarka, jest po prostu konieczne. Jednak jaki konkretnie model wybrać dla siebie? Naszym zdaniem ciekawym rozwiązaniem będzie Fenix TK72R!

Czy latarki akumulatorowe ładowalne nadają się w góry?

Mówiąc o latarkach w góry, zacząć trzeba od odpowiedzi na pytanie, jaki sposób zasilania jest lepszy – z baterii czy akumulatorów. Jest to o tyle ważne, że zdania w tej kwestii są dość mocno podzielone.

  • Baterie – zwolennicy latarek wyposażonych w klasyczne baterie podkreślają, że ich wymiana jest błyskawiczna. Dodatkowo w tym przypadku jesteśmy całkowicie uniezależnieni od gniazdka elektrycznego.
  • Akumulatory – z kolei miłośnicy akumulatorów twierdzą, że ważniejsza jest długotrwałość działania oraz brak konieczności zabierania dodatkowych baterii na wymianę.

Dodatkowo warto podkreślić, że latarki akumulatorowe są po prostu droższe od tych na baterie. Te ostatnie wymagają z kolei regularnego zakupu nowych źródeł zasilania, co także kosztuje. Ostatecznie o wyborze konkretnego rozwiązania powinien więc decydować rodzaj wyjazdu. W przypadku amatorskich wycieczek z noclegami w schroniskach z pewnością bardziej użyteczna okaże się latarka akumulatorowa ładowalna, którą bez trudu doładujemy. Nieco inna sytuacja następuje w przypadku profesjonalnych i półprofesjonalnych wypraw w naprawdę wysokie góry. Wtedy produkt na baterie z odpowiednim ich zapasem jest niezbędny. Z drugiej jednak strony, mocna latarka taka jak Fenix TK72R może okazać się niezastąpiona jako dodatkowe źródło światła, używane tylko w określonych sytuacjach. Zresztą w przypadku dłuższych i profesjonalnych wypraw i tak niezbędne jest zaopatrzenie się także w tzw. czołówkę, która sprawia, że możemy korzystać z obu rąk.

Profesjonalna latarka Fenix TK72R – jakie ma parametry?

Latarki takie jak Fenix TK72R z całą pewnością sprawdzą się w górach. W zależności od sytuacji mogą służyć one jako podstawowe oświetlenie, jak i jako szperacz. Wspomniany model szczególnie dobrze nadaje się do tej drugiej roli, dzięki możliwości wygenerowania strumienia światła o mocy nawet 9000 lm, który pozwala na rozjaśnienie przestrzeni odległej o ponad 250 m od użytkownika. Możliwości takie zapewnia układ trzech nowoczesnych diod LED Cree XHP70 oraz wysokiej klasy soczewka o przepuszczalności na poziomie 98%. Akumulator tej latarki posiada pojemność 7000 mAh, a przewidywany czas jej działania przy mocy 100 lm to 50 godzin. Co bardzo ważne, Fenix TK72R wykonany został z wytrzymałego aluminium, a niektóre elementy, takie jak diody czy wyświetlacz OLED, dodatkowo wzmocniono elementami ze stali. Całość posiada klasę odporności IP68 – jest więc zabezpieczona przed kurzem oraz całkowitym zanurzeniem w wodzie na głębokości do 1 m.

Jakie funkcje latarki Fenix TK72R przydadzą się w górach?

Bez wątpienia omawiana latarka to urządzenie o bardzo dużych możliwościach. Które z nich szczególnie przydadzą się w górach?

  • Regulacja strumienia światła – pozwalająca zarówno na pracę jako zwykła latarka, jak i używanie jej na zasadzie szperacza.
  • Funkcja strobo – generuje ona bardzo mocne błyski światła, które mogą okazać się przydatne w sytuacji zagrożenia.
  • Funkcja świecy – latarkę można postawić pionowo np. w namiocie. Dzięki szerokiemu kątowi świecenia będzie ona oświetlać całe pomieszczenie.
  • Wytrzymałość – solidna obudowa i wodoszczelność gwarantują, że pierwszy lepszy upadek czy przygoda w strumieniu nie skończą się zniszczeniem urządzenia.

Gdzie kupić mocne latarki w góry?

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić przedstawioną latarkę Fenix TK72R, czy może jednak spróbujesz poszukać innego rozwiązania, zawsze warto wiedzieć, gdzie można znaleźć duży wybór wysokiej klasy latarek. Możliwości takie daje między innymi sklep elatarka.pl, który zapewnia dostęp do naprawdę dużej gamy produktów o doskonałych parametrach.


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany