Gołdap – Giżycko – cz. 2

Trasy rowerowe mazury cz. 2:

Mając trochę mniej kilometrów do przejechania, drugiego dnia postanowiliśmy się pokręcić po Gołdapi. W planach mieliśmy wejście na Piękną Górę, która zimą chętnie jest odwiedzana przez narciarzy. Jest to chyba jedyne miejsce w regionie, w którym zimą możemy skorzystać z wyciągów narciarskich. Na szczycie góry znajduje się obrotowa kawiarenka, z której możemy podziwiać widoki. Niestety była czynna od 12. Ciekawych widoków jak widać nie brakowało, można było wybierać pomiędzy małym zbiornikiem wodnym lub elektrowniami wiatrowymi których w tym regionie nie brakuje.

 

Piękna Góra Gołdap

 Następnym naszym celem była wieża ciśnień wybudowana w 1905. Po gruntownej renowacji wyglądała naprawdę dobrze. Na samą górę możemy wjechać windą lub wejść po schodach. Na szczycie wieży znajduje się kawiarnia.

wieża ciśnień gołdap

Przed trasą do  Rapy, odwiedziliśmy pijalnię wody. Jest to całkiem nowy kompleks uzdrowiskowy, gdzie poza delektowaniem się leczniczą wodą możemy także wejść do groty solnej. Po uzupełnieniu płynów magiczną wodą ruszyliśmy w dalszą trasę. Do Rapy dzieliło nas jakieś 30 km. Pojechaliśmy drogą nr 650 w kierunku Węgorzewa, chcieliśmy ominąć główną drogę dlatego na przeciw zajazdu Piękna Góra skręciliśmy w prawo udając się w stronę wioseczki Jabłońskie.  Od miejscowości Banie Mazurskie do Rapy zostało nam około 10 km.

droga do piramidy w rapie

W Baniach Mazurskich skręciliśmy w prawo na Rapę.  Asfaltowa droga prowadziła głównie przez lasy, po około 20 minutach jazdy dotarliśmy na miejsce.

Piramida w Rapie

 

Niestety wejście do piramidy zostało zamurowane w 2010.

Po bokach znajdowały się kraty przez które można było zajrzeć do środka:)

wnętrze pirady w rapie

Jak na grobowiec przystało w środku były trumny. Czy w trumnach były mumie? Tego niestety już nie mogłem sprawdzić 😉 No i jak z tą mocą?! – ktoś zapyta. Moc jest i to ogromna – komarów latających po okolicznych bagnach 🙂 Spędziliśmy przy piramidzie około godziny. Czy dostaliśmy mocy? Na pewno tyle żeby wystarczyło przejechać trasę do Giżycka. Z Bań Mazurskich pojechaliśmy w kierunku miejscowości Lisy oraz Jeziorskie. W Kruklankach przejeżdżaliśmy obok parku w którym postanowiliśmy nieco odpocząć. Pozostało nam 14 km do Giżycka skąd ruszyliśmy pociągiem o 20:40 w stronę Białegostoku.

park w Kruklankach

 Podsumowanie trasy:

Stopień trudności: średnio trudny

Dystans: 290 km

Droga: ścieżka rowerowa, asfalt, drogi szutrowe i brukowane

Atrakcje: Biebrzański Park Narodowy, Kanał Augustowski, Piramida w Rapie, Piękna Góra, Wieża Ciśnień,


Kategorie: Trasy Długie

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany