Początki w triathlonie

Nie trzeba chyba tłumaczyć czym jest triathlon. Ta coraz popularniejsza sportowa dyscyplina łączącą bieganie, pływanie i kolarstwo podbija serca miłośników sportu. Osoby biorące udział w triathlonie najpierw płyną, później jadą na rowerze a na końcu biegną. W między czasie muszą też zmienić swój strój.

Nie każdy nadaje się do uprawiania tej dyscypliny. Trzeba mieć doskonałą kondycję fizyczną i wytrzymałość. Dlatego też rozbieżność czasowa poszczególnych zawodników często jest bardzo duża.

Jeśli chodzi o dystanse to są one bardzo zróżnicowany np. sprinterski trwa około godziny, zaś Ironman około 10 godzin. A więc zanim zgłosimy się na zawody – musimy to solidnie przemyśleć. Do takiego wydarzenia należy przygotowywać się długo i mieć doskonale ułożony plan treningowy.

Ważna jest systematyczność

Przygotowując się do zawodów musimy być naprawdę świadomi co nas czeka. Dlatego konieczne są systematyczne treningi. W tym przypadku nie wolno sobie odpuszczać. Każde ćwiczenia trzeba robić zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami. Nie wolno raptem przyspieszać czy zwalniać treningów, bo nasz plan może później nie wypalić i na końcu osiągniemy gorszy efekt, niż chcielibyśmy.

Co jest najważniejsze?

W przypadki triathlonu zawodnik musi być doskonały we wszystkich trzech dyscyplinach. Podczas Mistrzostw świata na Hawajach ChrissieWellingron z Wielkiej Brytanii była najlepsza na dystansie Ironman. Nie stanęła jednak nawet na podium, bowiem słabo poszło jej pływanie. Także wykonując jedno zadnie, już powinno się myśleć o kolejnym. Jeśli damy z siebie wszystko jadąc na rowerze, to może nam nie starczyć sił na następny wyścig.

Jaki rower?

Zazwyczaj osoby, które przygotowują się do Half Ironman oraz Ironman najwięcej uwagi poświęca właśnie rowerowi, którym trenuje i weźmie udział w zawodach. I słusznie. Zawodnicy średnio w ciągu 7 dniu jeżdżą na nim od 700 do 900 kilometrów. Osoby średniozaawansowane w 2 tygodnie przejeżdża mniej więcej 1200 kilometrów. Dlatego trzeba mieć odpowiedni sprzęt, który oszczędzi nam przykrych niespodzianek podczas treningów i zawodów.

Trenując jazdę na rowerze triatlonista powinien pamiętać o zakładkach. Są to ćwiczenia łączące rower oraz bieg. Ma to na celu przyzwyczaić mięśnie do zmiany ćwiczenia. Długość i dystans zakładek dobrze jest jednak omówić z trenerem.

Na czym skupić się najbardziej?

Jeśli zbyt późno zdecydowałeś się na udział w triatlonie, ale uważasz, że mimo to podołasz i chcesz spróbować podjąć to wyzwanie to musisz być naprawdę zdyscyplinowany. Jeśli masz np. wypracowaną dobrze formę rowerową to powinieneś skupić się przede wszystkim na bieganiu oraz pływaniu. Zwróć uwagę na technikę swojego pływania. Pamiętaj także, że bieganie może powodować liczne kontuzje, dlatego do wszystkich treningów podchodź poważnie i pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed każdym treningiem.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany