Mandaty dla rowerzysty

Mandaty, jakie może dostać każdy rowerzysta .

Sezon wiosenny zagościł już na dobre. Przed nami piękny weekend, który z pewnością powinniśmy wykorzystać na rowerowe przejażdżki. Białostockie Rowerowe BiKeR?y ruszyły już pełną parą, w związku z tym, dla wielu z was rower będzie jedynym środkiem lokomocji w najbliższym sezonie. Bycie rowerzystą miejskim ma wiele zalet – pozwala szybciej dotrzeć do wyznaczonego celu i ominąć niechciane korki na drogach. Nie zwalnia niestety z otrzymania mandatu, jeśli na niego rowerzysto zasłużysz. Co zrobić aby uniknąć płacenia niechcianej grzywny? Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad zawartych m. in. w ustawie o ruchu drogowym, zwłaszcza tych, na które zwraca uwagę policja. Pamiętajmy przede wszystkim o odpowiednim wyposażeniu roweru, który obowiązkowo powinien posiadać oświetlenie – z przodu światło barwy białej lub żółtej, a z tyłu światło odblaskowe barwy czerwonej. Dodatkowo rower powinien być wyposażony w dzwonek i przynajmniej jeden sprawny hamulec.

Dzisiejszy wpis to przestroga każdego rowerzysty i przypomnienie co można, a czego pod żadnym pozorem robić nie wolno. Niech poniższa tabela i kwoty wyszczególnione obok będą wam przestrogą !

Mandat za jazdę po chodniku 50 zł
Mandat za przejechanie rowerem wzdłuż pasów 100 zł
Mandat za nieprzystosowanie roweru do jazdy po mieście Od kilku do kilkuset zł
Mandat za jazdę bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach 50 zł
Mandat za korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy 200 zł
Opłata za zatrzymanie roweru ( w przypadku zaparkowania go w zabronionym miejscu) maks. 111 zł (usunięcie roweru) oraz maks. 8 zł (za każdą dobę przetrzymywania na parkingu)
Mandat za poruszanie się rowerem w stanie nietrzeźwości Do 5.000 zł !
Mandat za przewóz dziecka do 7 lat bez dodatkowego fotelika lub siodełka 50 zł
Mandat za czepianie się podczas jazdy innych pojazdów 100 zł
Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych 50 zł
Mandat za jazdę ulicą, gdy do dyspozycji jest droga lub ścieżka rowerowa 50 zł
Mandat za nie opuszczenie specjalnego pasa dla rowerów wyznaczonego na jezdni (tzw. śluzy rowerowej) gdy jest to możliwe 50 zł
Mandat za przewóz na ramie, siodełku lub bagażniku osoby nietrzeźwej 150 zł
Mandat za brak przynajmniej jednego sprawnego hamulca i dzwonka 50 zł
Mandat za brak przedniego światła pozycyjnego i tylnych odblaskowych po zmroku 50 zł

przednia lampka mactronic screamLampki rowerowe polskiej firmy Mactronic
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Rowerzysta kierujący swoim jednośladem powinien tak samo przestrzegać stosowania przepisów zawartych w Kodeksie Drogowym jak każdy inny kierowca. W przeciwnym razie będzie ukarany mandatem.

Aktualnie najczęstsze przewinienia rowerzystów to jazda po chodniku i jazda po pasach. Pamiętajmy, iż jeżeli chcemy przekroczyć przejście dla pieszych powinniśmy zsiąść z roweru i po prostu przeprowadzić go na druga stronę. Pod żadnym pozorem nie możemy przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Miejmy to na uwadze dbając o bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Wyjątek stanowi tu przejazd przeznaczony dla rowerów, wtedy nie jesteśmy zobowiązani do tego, aby z niego zejść. Kolejnym najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez kierowców jest jazda po chodniku. Pamiętajmy ! Po chodniku jeździć nie wolno, jednakże występują trzy przypadki, kiedy możemy ten zakaz spokojnie ominąć. Sytuacja taka występuje, gdy jedziemy wraz z dzieckiem do lat 10, gdy występuje zła pogoda (deszcz, śnieg, gęsta mgła, gołoledź) i poruszanie się po jezdni stwarzać będzie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Pozostaje także trzeci przypadek odstępstwa od reguły, gdy chodnik którym zamierzamy się poruszać ma co najmniej 2 m szerokości, ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym) oraz brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

f-electra-dzwonek-i-love-my-bike-rozowyDzwonki rowerowe
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Wiele dyskusji krąży wokół tematu jazdy rowerem po spożyciu alkoholu. Całkiem niedawno zostały wprowadzone pewne zmiany w prawie, według nich poruszanie się rowerem po wcześniejszym spożyciu alkoholu nie jest już karane pobytem w więzieniu. Taki przypadek traktowany jest jako wykrocznie i aktualnie nietrzeźwemu kierowcy jednośladu może grozić kara do 30 dni aresztu bądź grzywna do 5.000 zł. Jeśli wykroczenie trafi do sądu, organ ten może także orzec o zakazie używania przez kierowcę pojazdów innych niż mechaniczne.

Pamiętajmy, że rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Co to oznacza w praktyce? W samochodzie zarówno kierowcę, jak i pasażerów chronią pasy bezpieczeństwa czy też sama karoseria auta. Rowerzyści na takie zabezpieczenia nie mogą liczyć, zwłaszcza, że fakt używania kasku rowerowego jest dobrowolny. Pamiętajmy, że nieprzestrzeganie przepisów może grozić niechcianym mandatem, lub w najgorszej opcji wypadkiem, warto więc zawsze pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.


Kategorie: Menu

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany