Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?
3.5 (69.09%) 44 głosów

Alternatywą dla przewożenia roweru pociągiem jest zakup specjalnego bagażnika na rower, który zamontujemy do naszego samochodu. Według mnie ceny za przejazd pociągiem z rowerem są zbyt wygórowane, a jeśli na naszą wyprawę rowerową zabierzemy się z dwoma lub trzema znajomymi pociąg okaże się rozwiązaniem w ogóle nieopłacalnym (początkowo może się wydawać, iż kwoty jakie trzeba wydać na bagażnik są olbrzymie). Obecnie mamy tyle spółek i przewoźników, a wraz z nimi całą armię prezesów i dyrektorów którym trzeba przecież wypłacić pensje rzędu kilkunasty tysięcy miesięcznie. W zamian my, podróżnicy, otrzymujemy szybkie oraz przyjeżdżające na czas pociągi i dużą liczbę połączeń 😉 – tak, tak wiem dobrze by było. Realia niestety są wręcz przeciwne, dlatego też zakup bagażnika rowerowego na samochód wg. mnie jest wygodnym i, w dłuższej perspektywie użytkowania, ekonomicznym sposobem podróżowania z rowerem w bardziej odległe rejony. Na rynku dostępne są następujące rozwiązania montowania bagażników rowerowych do samochodu:

Bagażniki rowerowe montowane na dach samochodu:

Jest to rozwiązanie, które najlepiej się sprawdzi w przypadku samochodów, które posiadają fabrycznie montowane relingi dachowe. Do relingów mocujemy belki wykonane z aluminium lub stopu stali a do nich bagażnik. Rowery przewożone w ten sposób będą stawiać większy opór powietrza, a także będziemy musieli uważać podczas przejazdu w miejscach o ograniczonej wysokości. Minusem może okazać się też trudność przy pakowaniu rowerów na dach, wymaga to nieco siły oraz wyższego wzrostu. Przewożąc rowery na dachu samochodu warto jest zabezpieczyć kierownicę oraz siodełko rowerowe przed owadami. Zaletą dachowego bagażnika samochodowego  jest liczba przewożonych rowerów, w zależności od rozmiaru dachu samochodu możemy przewieźć do 6 rowerów, jednakże optymalna ilość wynosi 4. Dodatkowo decydując się na przewóz rowerów na dachu nie musimy martwić się o utrudniony dostęp do bagażnika oraz o to że rowery będą nam zasłaniać tylne światła lub rejestrację.

f-menabo-stelvio-4-na-hak-na-4-rowery-nieodchylanyBagażnik montowany na hak
Zobacz więcej

Bagażniki rowerowe montowane na tył samochodu:

Niestety rozwiązanie te nie sprawdzi się w przypadku każdego nadwozia. Uważam, iż takie bagażniki na rower trudniej jest zamontować w sedanach. Przy montażu takiego bagażnika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to czy wszystkie pasy są odpowiednio  napięte i czy konstrukcja wraz z rowerami stabilnie trzyma się na klapie. Bagażniki rowerowe montowane na tylną klapę samochodu są stosunkowo tanie oraz załadunek rowerów jest o wiele prostszy, ponieważ nie wymaga wciągania roweru na dach samochodu. Przewożąc rowery z tyłu samochodu w gorszych warunkach atmosferycznych warto jest zabezpieczyć napęd rowerowy przed wyrzucanym spod kół błotem oraz piachem. Montując bagażnik na klapę  warto jest zabezpieczyć lakier np. taśmą izolacyjną w miejscach w których bagażnik ma kontakt z karoserią. Musimy także pamiętać, iż rowery umieszczone poprzecznie względem samochodu, będą wystawać poza linię nadwozia. poszerzając w ten sposób całe auto. Ma to szczególne znaczenie przy wyprzedzaniu innych uczestników ruchu a zwłaszcza rowerzystów.

Bagażniki rowerowe montowane na hak samochodu:

Według mnie najlepszym rozwiązaniem do przewozu rowerów naszym samochodem jest bagażnik na hak. Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w hak musimy liczyć się z wydatkiem od około 200zł w górę. Cena będzie zależeć od rodzaju naszego samochodu oraz jakości haka, który będziemy chcieli zamontować. Początkowo taki wydatek może odstraszać od montażu haka do samochodu, jednak poza przewozem rowerów samochód nasz będzie nieco bardziej funkcjonalny (jak już będziemy mieli dosyć wypadów rowerowych, zawsze będzie można pojechać gdzieś pod camping ;)). Rozwiązanie te niesie za sobą następujące plusy. Po pierwsze opór powietrza będzie mniejszy niż w przypadku przewożenia rowerów na dachu lub na tylnej klapie. Nie będziemy musieli podnosić wysoko naszych jednośladów, aby je zapakować, a w przypadku nieco droższych wersji wyposażonych w funkcję odchylania bagażnika, będziemy mieli swobodny dostęp do naszego bagażnika w samochodzie. W sklepach znajdziemy również modele, które posiadają miejsce na tablicę rejestracyjną oraz tylne światła samochodu.

Podsumowując wszystkie wady i zalety powyższych rozwiązań, myślę, że najciekawszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zakup solidnego bagażnika na hak samochodu. A jaka jest Wasza opinia na temat bagażników rowerowych?

 


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,