Jak trenować swój mózg?

Mózg jest bardzo elastycznym narządem, jednak z wiekiem traci swoją elastyczność. Aby wciąż był sprawny, trzeba go regularnie i intensywnie trenować. Niestety dzisiejszy świat w tym nie pomaga, na każdym kroku czają się ułatwienia, które sprawiają, że codzienne obowiązki są wykonywane szybciej, lecz jednocześnie mózg się rozleniwia. Stajemy się więc uzależnieni od wspomnianych udogodnień, a mózg działa na coraz mniejszych obrotach. Jest jednak kilka sposobów na to, aby temu zapobiec, poniżej dowiesz się o tych najbardziej skutecznych. 

Jest prawdą, że nauka nowego języka polepsza pracę mózgu. Dzieje się tak, ponieważ nie jest to tylko bezwiedne zapamiętywanie poszczególnych słów, ale również używanie ich w odpowiednich kontekstach, a także nauka odpowiednich struktur gramatycznych. Dzięki temu mózg się wciąż rozwija, szczególnie jeśli rzeczywiście poświęca się dużo czasu na lekcje, a następnie używa się nowego języka. 

Są osoby, do których nauka nowego języka niestety nie przemawia. Na szczęście są jeszcze inne sposoby, dzięki którym można rozwijać swój mózg. Niektórzy nie mają zbyt dobrego zdania o grach, jednak to one mogą mieć swój udział w utrzymywaniu mózgu w dobrej kondycji. Gry taktyczne wymagają ciągłego szukania rozwiązań, próbowania nowych układów oraz znajdowania dość nietypowych sposobów na rozwiązanie problemu. Nawet zwykłe gry przygodowe pobudzają mózg do działania, a dzięki temu się on rozwija. Warto też wspomnieć o grach typu ruletka, automaty, a szczególnie poker online za darmo, przy którym trzeba dobrze ocenić swoje możliwości i często podejmować trudne decyzje. Wszystko to ma bardzo pozytywny wpływ na działanie mózgu. 

Bez wątpienia wszelkiego rodzaju łamigłówki, krzyżówki, sudoku oraz innego rodzaju gry logiczne są wręcz stworzono do pobudzania mózgu. Wystarczy poświęcenie kilku minut dziennie na grę tego typu, a nie tylko polepszymy pamięć, ale również i koncentrację. Warto dodać, że w dzisiejszych czasach nietrudno jest znaleźć łamigłówki, które mogą pomóc mózgowi. Jest wiele dedykowanych temu tematowi aplikacji, które do tego są całkowicie darmowe, że można z nich skorzystać w najbardziej dogodnym dla siebie momencie. Stojąc w kolejce po zakupy nie marnuj swojego czasu i trenuj swój mózg, rezultaty będą z pewnością bardzo szybko widoczne. 

Może się zdziwisz, ale regularne pisanie również sprawia, że mózg dostaje odpowiedni bodziec do pobudzenia. Częste zapisywanie swoich przemyśleń sprawia, że mamy kilka minut na krótką refleksję, możemy przemyśleć, co się wydarzyło w ciągu dnia, jak wyglądały nasze reakcje i czy w jakiś sposób można jej poprawić. W tym wypadku można pomóc nie tylko mózgowi, ale również swojej osobowości. Codzienne lub regularne pisanie pomaga też w poprawieniu wymowy i poprawnego wyławiania się. Ręczne pisanie dodatkowo nauczy większej solidności oraz cierpliwości. Jeżeli pisanie, to i także czytanie. Czytając, szybko wzbogacisz swoje słownictwo, staniesz się bardziej kreatywny i możesz też poszerzyć swoją wiedzę. 

Wszystko to możesz zrobić samemu, jednak do prawidłowego funkcjonowania mózgu potrzebni są też inni ludzie. Regularne spotkania z przyjaciółmi oraz wymiana opinii oraz wiadomości bardzo pozytywnie wpływa na myślenie. Jednocześnie nie daj się zawładnąć rutynie, możesz połączyć nawet te dwa punkty: może wypad do nowego miasta z przyjaciółmi? Kilkudniowa, a nawet jednodniowa przerwa może zdziałać cuda. Stosując się do tych wskazówek dasz mózgowi całkiem niezły trening, czego rezultaty będą bardzo widoczne. 

 


Kategorie: Ciekawostki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany