Czy kaski na rower powinny być obowiązkowe?

Czy kaski na rower powinny być obowiązkowe?
Oceń ten wpis

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku jazdy w kasku rowerowym.  Czasami w telewizji lub radiu możemy trafić na debaty poświęcone wprowadzeniu zmian w polskim prawie drogowym, argumentowane jest to stwierdzeniem, iż rowerzyści należą do grupy osób narażonych na udział w kolizjach drogowych ze szczególnym ryzykiem uszkodzenia głowy. Statystki na temat wypadków nie pozostawiają złudzeń –  jesteśmy w tyle Europy jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach i ilość wypadków.  Zatem, czy obowiązek jazdy  w kasku rowerowym powinien być wprowadzony w Polsce?

Statystki na temat wypadków drogowych w Polsce:urazy glowy - kaski na rower

Według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w latach 2002-2011 na polskich drogach zginęło ponad 51 tys. osób, a więcej jak pół miliona zostało rannych. W Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020 ustawiono za cel zmniejszenie liczby zabitych w ciągu jednego roku o 50% (w 2011 roku zginęło 4189 osób). Według danych znajdujących się w raporcie KRBRD udział rowerzystów w ruchu drogowym wynosi 1%, przy czym odsetek zabitych i ciężko rannych  wynosi 7,5% oraz 9% całkowitej liczby ofiar.

f-giro-revelKaski rowerowe Giro
Zobacz więcej

udzial zabitych i ciezko rannych w Polsce

Ze wszystkich zabitych w 2011 roku największą grupę stanowią kierowcy samochodów osobowych, ich pasażerowie oraz piesi. Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom popełnianych przez kierujących pojazdami:

  • nieudzielanie pierwszeństwa,
  • niezachowanie bezpiecznej odległości
  • niezachowanie ostrożności przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu
  • przejazd na czerwonym świetle
  • nieprawidłowe wyprzedzanie (w tym wyprzedzanie ?na trzeciego?)

Dodatkowymi okolicznościami wpływającymi na zwiększenie ryzyka wypadku są:

  • młody wiek (skłonność do brawurowych zachowań)
  • starszy wiek (ograniczenia psychofizyczne)
  • skłonności do kompensacji ryzyka (nadmierna wiara w technologię)

Kierujący samochodami osobowymi reprezentują najliczniejszą grupę wszystkich uczestników ruchu drogowego, jak również najczęściej są sprawcami wypadków:

sprawcy wypadkow w polsce

Jak wygląda sprawa w Europie i na świecie?

Polska znajduje się na szarym końcu jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa na drogach, nasz kraj bezapelacyjnie przoduje jeśli chodzi o liczbę zabitych. W 2011 liczba zabitych na 1 mln mieszkańców wyniosła 110:

liczba zabitych w 2011 polsce - kaski na rower

W latach 1991 i 2009 liczba samochodów osobowych na 1000 mieszkańców  Unii Europejskiej wzrosła o 42%. W rezultacie, transport kołowy stał się bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek wcześniej. Piesi, rowerzyści, dzieci oraz osoby starsze należą do grupy o podwyższonym ryzyku wypadku.

zabici w wypadkach podzial na grupe - kaski na rower

W raporcie zawarto także statystki na temat części ciała, które są najczęściej narażone na kontuzje w wypadkach. Jak widać, obrażenia głowy dotyczą zarówno rowerzystów jak i pieszych czy kierujących samochodami osobowymi.

czesci ciala narazone na uszkodzenia w wypadkach - kaski na rower

Kaski na rower – obowiązkowe czy nie?

Kaski na rower bez wątpienia redukują ryzyko uszkodzenia głowy co zostało potwierdzone przez Thompsona w jego metaanalizie (Thompson D.C., Rivara F.P., Thompson R.: Helmets for preventing head and facial injuries in bicyclists. Nurse Times. 2001, 97 (43), 41). Dodatkowo, dane zebrane przez Insurance Institute for Highway Safety pokazują, iż odsetek ofiar śmiertelnych jeżdżących w kasku jest znacznie niższy, niż w przypadku osób nieposiadających ochrony głowy.

w kasku i bez kasku - kaski rowerowe

Myślę, że po zapoznaniu się z powyższymi danymi każdy z Was będzie w stanie sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto nakładać kask na rower? Jeśli już ktoś będzie chciał dokonać zmian to obowiązek zakładania kasku według mnie powinien dotyczyć wszystkich uczestników ruchu, ponieważ nie tylko rowerzyści narażeni są na wypadki drogowe i urazy z nimi związane. Zamiast zmuszać rowerzystów do jazdy w kaskach, w naszym kraju powinno powstawać jak najwięcej ścieżek rowerowych, a wszyscy uczestnicy ruchu muszą pamiętać, iż nie są sami na drogach i zachować szczególną ostrożność.

A jakie jest wasze zdanie na temat jazdy w kaskach rowerowych?

 


Kategorie: Ciekawostki

Tagi: