Bikejoring – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć!

Bikejoring to norweska dyscyplina sportu zaprzęgowego, o której coraz więcej słyszy się także w Polsce. Jej pasjonaci doceniają ją przede wszystkim ze względu na możliwość zacieśnienia więzi z pupilem, a także nietuzinkową formułę. Aktywność ta polega na pokonaniu kilkukilometrowego odcinka z psem, który ciągnie jadącego na rowerze maszera. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sporcie?

Założenia bikejoringu

Bikejoring to dyscyplina sportu, która rozgrywa się na dystansach sprinterskich. Polega ona na ścisłej współpracy maszera z jednym bądź dwoma psami – czworonogi są połączone z jadącym na rowerze opiekunem za pomocą liny z amortyzatorem, co umożliwia wspólne pokonanie trasy, mierzącej od 4 do 10 kilometrów. Aby wystartować w zawodach należy spełnić dwa kryteria:

 1. Maszer, czyli przewodnik zaprzęgu, musi mieć ukończone 15 lat.
 2. Psiak w zaprzęgu powinien być zdrowy i ważyć minimum 12 kg.

Trasa biegu jest zazwyczaj poprowadzona na bardzo zróżnicowanym terenie, pełnym podjazdów i wzniesień, a zaprzęgi mogą osiągnąć prędkość 40 km/h (na zjazdach może ona wzrosnąć nawet do 60 km/h), dlatego bikejoring zaliczany jest do sportów ekstremalnych.

Przygotowania do bikejoringu

Jak w większości przypadków, przygotowania do tej dyscypliny warto rozpocząć, kiedy pupil jest jeszcze szczeniakiem (musi mieć skończone 6 miesięcy), a pierwsze ćwiczenia z obciążeniem należy wprowadzić, gdy psiak skończy 9 miesięcy. Wtedy też najszybciej opanuje podstawowe komendy, takie jak:

 • ,,w prawo”,
 • ,,w lewo”,
 • ,,stój”.

Warto planować treningi na płaskim, naturalnym terenie, a początkowe biegi nie powinny trwać dłużej niż 10 minut. Później zaleca się stopniowo wydłużać ten czas i obserwować zachowania czworonoga. Młodego pupila należy też oswajać z akcesoriami (wiele z nich znajduje się w asortymencie internetowego sklepu zoologicznego http://www.naszezoo.pl/pl/i/Darmowa-dostawa/8), takimi jak szelki czy linka, które jednoznacznie powinien kojarzyć z tym sportem. Częste i regularne treningi pozwolą wyeliminować niepożądane zachowania i sprawią, że psiak będzie maksymalnie skoncentrowany na tym, co robi.

Akcesoria do bikejoringu

 • Szelki dla psa (najlepiej sprawdzą się szelki typu sled), wykonane z trwałej i odpornej na uszkodzenia taśmy, które idealnie dopasowują się do ciała psa.
 • Smycz z amortyzatorem, która zapobiega szarpnięciom.
 • Terenowy rower, dzięki któremu pokonywanie trudnych tras będzie komfortowe zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.
 • Kask rowerowy z atestem.
 • Okulary rowerowe zapobiegające dostaniu się podczas biegu np. drobinek piasku do oczu.
 • Wykonany z elastycznego tworzywa pałąk do kierownicy, który zapobiega wkręcaniu się smyczy w koła.

Bikejoring w Polsce

Popularność tej dyscypliny sportowej w Polsce stale rośnie. Podlega ona pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, który czuwa nad jej rozwojem i pilnuje przestrzegania procedur. Co więcej, kraj nad Wisłą może poszczycić się również narodową kadrą, której poszczególni członkowie są zdobywcami mistrzowskich tytułów. Jednym z najbardziej utytułowanych zawodników jest Igor Tracz, który swoją karierę rozpoczął w 2006 roku. Od tego czasu wraz ze swoimi czworonogami zdobył wiele tytułów, w tym kilkukrotnie Mistrzostwo Świata.


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany