Bezpieczna jazda po asfalcie, czyli poznaj dekalog rowerzysty szosowego

Jazda na rowerze daje dużą przyjemność, ale jeżeli lubicie większą adrenalinę oraz szybkość, to najlepiej sprawdzi się jazda na rowerze szosowym. Oczywiście tutaj należy pamiętać, podobnie jak w przypadku jazdy na każdym innym jednośladzie, o zachowaniu bezpieczeństwa. Dlatego też w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zasady bezpieczeństwa, poznajcie więc dekalog rowerzysty szosowego, który my skrócimy do czterech punktów.

Punkt 1: wybierz odpowiedni kask

Jadąc na rowerze szosowym można osiągnąć znaczną prędkość. Dlatego też tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego kasku. W tym przypadku absolutnie nie można iść na kompromisy czy oszczędzać. Oczywiście trzeba też pomyśleć o ochraniaczach na łokcie czy kolana, ale ochrona głowy jednak jest najważniejsza. W tym przypadku należy wybrać kask dedykowany dla rowerzystów szosowych, czyli musi mieć aerodynamiczny profil, który dodatkowo zwiększa wydajność. Niezbędny jest też system chłodzenia głowy, do tego waga produktu powinna być możliwie jak najniższa. Wybierając kask zwróćcie uwagę czy posiada on system MIPS, czyli Multi-Directional Impact System, a więc system ochrony przed uderzeniami wielokierunkowymi. Polecamy Wam modele wykonane z poliwęglanu z wkładką EPS, które dodatkowo posiadają wewnętrzne wzmocnienia. Przypominamy także, że jeżeli choć raz przewrócicie się i uderzycie nawet lekko kaskiem o ziemię, to musicie wiedzieć, że może on stracić swoje właściwości ochronne, dlatego też dla Waszego bezpieczeństwa niezbędna jest wymiana kasku na nowy. Cóż już co nieco wspomnieliśmy, że koszt kasku jest dosyć wysoki, ale teraz to doprecyzujemy, czyli dobre kaski zaczynają się od około 450 złotych.

Punkt 2: odpowiedni strój do podstawa

Często lubimy oszczędzać na tym co nie trzeba i jak możecie się domyślić nie należy w żadnym wypadku oszczędzać na bezpieczeństwie. Ale na bezpieczeństwo jazdy na sprzęcie takim jak rower szosowy wpływa nie tylko kask, lecz także strój, a więc koniecznie powinniście zakupić odpowiedni. Komplet to koszt około 300 złotych, ale macie pewność, że ubrania nie będą Wam utrudniać ruchu. Dodatkowo są bardzo wygodne i pozwalają skórze oddychać, a w przypadku dużych upałów odprowadzają wilgoć czyli pot. Zwróćcie uwagę czy spodnie posiadają żelową wkładkę, która rzeczywiście wpływa na komfort jazdy. Zatem dobry strój to taki, którego materiał ma właściwości termoaktywne, szybkoschnące,a przy tym pozwala skórze oddychać.

Punkt 3: mierz siły na zamiary


Nawet jeżeli lubicie adrenalinę to pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa i nie podejmujcie się bardzo szybkiej jazdy, jeżeli Wasze umiejętności są słabe bądź macie małe doświadczenie. Nie wybierajcie też bardzo ruchliwych miejsc. Zatem należy mierzyć siły na zamiary i na samym początku warto zachować umiar. Gdy zdobędziecie większe doświadczenie, a przy tym umiejętności możecie bardziej się rozpędzić. Jazda na rowerze szosowym znaczenie różni się od jazdy na rowerze miejskim. Otóż średnia prędkość na szosówce wynosi aż 35 km/h. A jak wiadomo upadek przy takiej prędkości może zakończyć się bardzo źle. Jeżeli więc nie jesteście pewni swoich umiejętności to nie podejmujcie ryzyka.

Punkt 4: zawsze pamiętaj o nawodnieniu

Cóż zdarza się, że lubimy zapominać o rzeczach bardzo oczywistych, które rzeczywiście wpisują się w truizmy. W końcu chyba każdy z nas wie, że należy zadbać o nawodnienie organizmu, ale nie oznacza to wcale, że w praktyce się to stosuje. Dlatego w naszym skróconym dekalogu dla rowerzystów szosowych pragniemy przypomnieć, aby zawsze mieć ze sobą bidon z wodą bądź napojem izotonicznym. Dotyczy to nie tylko jazdy w słoneczne dni, ale także w te chłodniejsze. Powinniście zabrać ze sobą także małą przekąskę, choćby batonika, który wydaje się niezbędny jeżeli zrobi się Wam słabo. Ale zamiast batonika wystarczy właśnie woda z odrobiną cukru czy napój izotoniczny.

Na samym końcu przypominamy, że także rowerzystów szosowych obowiązuje noszenie odblasków, które sprawiają, że jesteście widoczni dla innych kierowców. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a nadmierna brawura do niczego dobrego nie prowadzi. Nawet jeżeli macie doświadczenie, to musicie zachować ostrożność i umiar.


Kategorie: Menu,Poradnik,Trasy Długie,Trasy krótkie,Trasy Średnie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany