Rodzaje śpiworów: letni, trzysezonowy, zimowy i wyprawowy

Rodzaje śpiworów: letni, trzysezonowy, zimowy i wyprawowy
Oceń ten wpis

Dokonując zakupu odpowiedniego śpiwora powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak MIEJSCE w jakim zamierzamy nocować. Na tej podstawie możemy wyróżnić kilka typów śpiworów, a mianowicie:

 • Śpiwór letni/ schroniskowy
 • Śpiwór trzysezonowy
 • Śpiwór zimowy
 • Śpiwór wyprawowy

Śpiwory letnie

Pierwszy typ warto wybrać w sytuacji, gdy planujemy udać się na wycieczkę w lecie, w zasadzie każdy typ śpiwora posiadający temperaturę komfortową ok +5 st. Celsjusza będzie tu odpowiedni. Nasz model nie musi koniecznie posiadać dodatkowego kołnierza termicznego, czy też listwy przy zamku, w związku z tym odczują to nasze plecy dźwigając mniejszy ciężar bagażu. W tej kategorii zazwyczaj są dostępne śpiwory z ociepliną syntetyczną, jednowarstwowe. Być może będą one przeciętnej jakości, ale do tego rodzaju wypadów nie potrzebujemy jakiś wymyślnych technologii. Sprawdzą się modele za około 150-200 zł, ich waga będzie wynosiła zapewne około 1 kg. Jeśli zdecydujemy się wybrać śpiwór puchowy na tego typu warunki, liczmy się z kosztem około 350 ? 600 zł. Śpiwory powinny zawierać około 200-300 g puchu, waga całkowita takiego śpiwora powinna wynosić około 0,7 kg.

f-mountain-equipment-letni-classic-300Śpiwór letni
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Śpiwory trzysezonowe

Śpiwór, który doskonale sprawdzi się w kolejnej kategorii to np. mumia, na pewno nie koperta. Wybierając się w polskie góry, temperatura komfortowa na której powinniśmy bazować to ok + 5st. Celsjusza. W tym wypadku śpiwór powinien posiadać dobry kaptur, fajnie by było, gdyby dodatkowo wyposażony był w kołnierz termiczny oraz listwę ocieplającą. Tutaj polecam już modele dwuwarstwowe, te syntetyczne znajdziemy za około 200-300 zł. Ich waga będzie oscylowała w granicy 1,6-1,8 kg. Oczywiście znajdziemy znacznie lżejsze modele, jednak jakość ich wypełnienia znacząco wpływa na cenę i za te, które są wypełnione m. in. Polarguard, Primaloft, Thermolite zapłacimy grubo powyżej 350 zł.

Tak jak i wcześniej, tak i w tym wypadku lżejsze okażą się śpiwory wypełnione puchem, będą ważyły zaledwie ok 1,2 kg, jednakże niska waga i wysoka jakość produktu znacząco wpływa w tym wypadku na cenę, i za tego rodzaju puchówkę możemy zapłacić od 500 do 700 zł.

f-yeti-spiwor-puchowy-mumia-superlightŚpiwór znakomitej polskiej firmy YETI
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Śpiwory zimowe

Śpiwory zimowe (czasami zwane czterosezonowymi) pozwalają komfortowo przespać noc nawet w temperaturze osiągającej -15 stopni Celsjusza. Szukając odpowiedniego modelu powinniśmy obrać sobie właśnie taką temperaturę komfortu. Tak jak i w poprzednich trzysezonowych śpiworach, tak i tu zaciągany kaptur, kołnierz i listwa to podstawa. Śpiwory puchowe, których waga całkowita nie będzie przekraczała 1,5 kg będą kosztowały nawet 800 zł, natomiast tańsze wersje syntetyczne będą kosztowały około 350 zł, ale ich waga znacznie wzrośnie, nawet do 2 kg.

Śpiwór wyprawowy jest przeznaczony dla prawdziwych pasjonatów. Powinny być one wyposażone oczywiście w najlepsze wypełnienie puchowe, tak, aby zapewnić komfort cieplny przy temperaturach wskazujących 40 kresek poniżej zera. Koszt takiego śpiwora waha się w granicach 1000 zł. A waga oscyluje w granicach 2 kg, pomijając te syntetyczne wersje, które potrafią ważyć nawet 4 kg.

f-the-north-face-spiwor-inferno-40f-40c
Zimowy śpiwór NorthFace Inferno
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu śpiwora?

Oczywiście powinniśmy dokładnie obejrzeć go w sklepie, tutaj każdy detal ma znaczenie. Zwracajmy więc uwagę na jakość szycia, płynność działania zamków, zapytajmy o datę produkcji, tak aby skalkulować ile czasu dany śpiwór leżał w worku kompresyjnym. Pamiętajmy o odpowiednim doborze rozmiaru śpiwora ? powinien on być dopasowany do ciała, nie bierzmy idealnie dopasowanego tylko z kilkucentymetrowym zapasem, zwłaszcza wersję zimową. Warto też zwrócić uwagę na worek kompresyjny, ponieważ po zaciągnięciu powinien on przypominać kulkę, a nie walec.

Jak prawidłowo dbać o nasz śpiwór, tak aby posłużył nam jak najdłużej?

 • Przede wszystkim nie powinniśmy śpiworów przechowywać w worku kompresyjnym dłużej niż jest to konieczne. Nie wrzucajmy go na dno naszej szafy w takim worku – lepiej go rozwiesić bądź rozłożyć w dużym worku bawełnianym.
 • Jeśli mamy śpiwór puchowy, za każdym razem po jego rozłożeniu powinniśmy równomiernie roztrzepać jego puch, tak jak to robiła nasza babcia w pierzynach
 • Śpiwór wkładając do worka UPYCHAMY, a nie rolujemy – dzięki temu nie zgnieciemy ociepliny w tym samym miejscu
 • Śpiwory powinniśmy prać w momencie, gdy jest to konieczne, każde pranie bowiem osłabia ich właściwości. Nie przesadzajmy z ilością środków piorących, przestrzegajmy zaleceń producenta usytuowanych na metkach i nie pierzmy ich w pralniach chemicznych
 • W śpiworach puchowych pióra często przebijają materiał, nie wyciągajmy ich na zewnątrz, gdyż porobimy w materiale dziury i tym samym zmniejszymy ilość wypełnienia naszego śpiwora.
 • Śpiworów syntetycznych nie powinniśmy wystawiać bezpośrednio na ?ostre? słońce, bowiem zabieg taki zdecydowanie pogorszy strukturę włókien poliestrowych.
 • W śpiworze oczywiście możemy spać w bieliźnie termo aktywnej, dla większych zmarzluchów polecam czapkę i skarpetki, jednak nie próbujmy spać w kurtce, butach i spodniach. Założenie ich sprawi, iż ciepło naszego ciała nie przedostanie się do śpiwora i w efekcie bardziej zmarzniemy.

Pamiętajmy, że sen to podstawa, dlatego z głową wybierajmy śpiwór. Jeśli nie mamy doświadczenia górskiego, nie musimy oszczędzać na jego wadze. Nic tak bowiem nie zregeneruje nas po ciężkiej męczącej wyprawie jak dobry niczym niezmącony sen .


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany