Przygotowanie wyjazdu na Białoruś.

Wyjazd na Białoruś:

Po wyjeździe rowerem na Białoruś postanowiłem podzielić się paroma wskazówkami jeśli będziecie planować wyjazd do tego kraju. Jak dobrze zaplanować wyjazd na Białoruś? Zanim ruszymy w trasę, powinniśmy załatwić trzy najważniejsze rzeczy: paszport, wizę, ubezpieczenie zdrowotne.

wizy na białoruś

Paszport – jeśli nie posiadamy takiego dokumentu trzeba się zgłosić do najbliższego biura paszportowego. Zanim się tam udamy należy wcześniej dokonać opłaty za paszport w wysokości 140zł w przypadku osoby dorosłej oraz 70zł w przypadku osób niepełnoletnich. Seniorzy którzy ukończyli 70 rok życia taki dokument otrzymają bezpłatnie. Drugą rzeczą jest zrobienie aktualnego zdjęcia paszportowego. Koszt takiej usługi wynosi 20-30zł. Z internetu możemy sobie wcześniej pobrać wniosek o paszport, aby na spokojnie go sobie uzupełnić. Razem z wnioskiem będziemy musieli złożyć potwierdzenie dokonania opłaty za paszport. Musimy pamiętać, że w okresie wakacyjnym biura te są nieco bardziej oblegane oraz czas oczekiwania na paszport  wynosi 2-3 tygodnie.

Wizy na Białoruśsą niezbędne do przekroczenia granicy z Białorusią. Koszt wizy na Białoruś wynosi 25 euro. Wniosek o wizę  musimy uzupełnić na komputerze, ponieważ od tego roku wnioski wypełnione ręcznie nie będą rozpatrywane. W formularzy musimy podać całkiem sporo informacji. Poza podstawowymi danymi jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania konsulat będzie również zainteresowany naszym miejscem pracy, danych małżonki lub męża oraz celem i planowanymi miejscowościami. Dość dziwną sprawą była konieczność podania danych osoby, która planujemy odwiedzić. Bez tych danych konsulat nie chciał przyjąć wniosku. Na szczęście posiadam znajomą z Białorusi która zgodziła się udostępnić swoje dane. Jeśli nie znamy nikogo na Białorusi możemy podać dane z kosmosu (mężczyzna stojący pod konsulatem udzielił mi takiej rady jednak ja wolałem mieć wszystko na legalu). Druga opcją jest załatwienie zaproszenia z białoruskiego biura  turystycznego, które nie jest takie tanie, ponieważ kosztuje 75zł, a czas oczekiwania może wynieść nawet 2 tygodnie. Na samą wizę natomiast będziemy czekać 5 dni roboczych od daty wpłacenia opłaty za wizę. Poniżej znajdują się dane adresowe konsulatów Białorusi w Polsce, gdzie możemy ubierać się o wizy na Białoruś:

 • Białystok, ul. Elektryczna 9, 15-080
 • Warszawa, ul. Wiertnicza 58, 02-952

Ubezpieczenie zdrowotne – jest to również rzecz bez której nie wjedziemy na Białoruś. W pobliżu konsulatów bez problemu znajdziecie biuro, które sprzeda Wam potrzebne ubezpieczenie. Za swoje ubezpieczenie które było ważne przez okres 8 dni zapłaciłem około 16zł. W kolejnym artykule przedstawię Wam co warto zabrać na wyprawę rowerową. Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów granicę możecie przekroczyć w Białowieży na przejściu rowerowo-pieszym.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

4 Komentarzy

 1. Pytanko o wizę.
  Wiele biur podróży oferuje tzw. pakiety wizowe: wiza, zaproszenie i ubezpieczenie. Nie jest to tanie. Np biuro podróży Wadi żąda 485PLN za wizę turystyczną, jednokrotną do 10 dni pobytu. W cenie jest wiza, ubezpieczenie i zaproszenie. I oczywiście opłata za pośrednictwo.
  Piszesz, że “dziwną sprawą była konieczność podania danych osoby, która planujemy odwiedzić. Bez tych danych konsulat nie chciał przyjąć wniosku”…”Druga opcją jest załatwienie zaproszenia z białoruskiego biura turystycznego”.
  Czy podanie danych osoby, którą planujesz odwiedzić eliminuje już wymóg posiadania zaproszenia? Po prostu wpisać dane i kropka. Nawet dane z kosmosu, jak to ktoś Tobie proponował.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. 495zł to cena z kosmosu! Po pierwsze wizę dostaje się na 1 wjazd i wyjazd. Nie wiem skąd ograniczenie na 10 dni. Pewnie jak chcesz na dłużej to będą kasować. Nas nikt nie sprawdzał czy jedziemy akurat do tej osoby, mijaliśmy patrol milicji dwukrotnie. Nie chcieli żadnych dokumentów. Samo zaproszenie, jeśli dobrze pamiętam, to koszt około 70zł – tak mi powiedzieli w biurze w Białymstoku. Moim zdaniem będzie jak po prostu złożysz wniosek o wizę, wpiszesz jakieś tam dane i po sprawie. Wydasz na to 100zł plus ubezpieczenie jakieś 15-20zł.

  Odpowiedz
 3. A tak z ciekawości zapytam. Jaką miałeś wizę: turystyczną czy prywatną?
  Na stronach biur podróży i na stronie ambasady Białorusi żądają zaproszenia od białoruskiego biura podróży, potwierdzenia rezerwacji hoteli, albo przy wizie prywatnej skanu paszportu osoby, którą wpisujemy we wniosku. Na wyrost to wszystko.

  Odpowiedz
 4. Dobre pytanie jaka to wiza była. Jeśli jest jak mówisz to musiało się pozmieniać przez ten rok. Wyrabiając wizę nie wymagali skanów paszportów, nie było też obowiązku meldunków czy rezerwacji hoteli. Spaliśmy może 2 noce w kwaterach. Taki stan rzeczy nie sprzyja za bardzo wyjazdom na Białoruś ;/

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany