Poradnik cyklisty – w te akcesoria warto się zaopatrzyć

Jeżeli posiadasz rower i nie jest on dla Ciebie jedynie okazjonalnym środkiem transportu, to prędzej czy później warto będzie pomyśleć o zaopatrzeniu się w zestaw akcesoriów. Zapięcia, odzież… o czym warto pomyśleć?

Oświetlenie i odblaski

Widoczność na drodze to podstawa – zwłaszcza, ze wśród kierowców różne jest podejście do ostrożności na drodze. I tu od razu zaznaczmy – wybór prostych, tanich, marketowych lampek, niekoniecznie będzie dobrym wyborem. Owszem, lepsze one niż nic, ale w praktyce lepiej dopłacić trochę więcej i zaopatrzyć się w takie oświetlenie rowerowe, które nie dość, że działa mocniej i jest widoczne z większej odległości (a na drodze czasem decydować mogą nawet metry), to na dodatek zwyczajnie jest solidniejsze. A jak solidniejsze, to i mocniej się trzyma roweru i w razie jakichkolwiek problemów wytrzyma przypadkowe uderzenie o jakiś przedmiot.

Zapięcia rowerowe

Niezależnie od tego, czy posiada się najprostszy rower, czy pojazd wyższej klasy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie zamknięcia. Ale uwaga, zanim się na nie zdecydujesz, najlepiej przeglądnij odrębne poradniki dotyczące tego rodzaju ochrony roweru, ponieważ samo zamknięcie powinno być założone w odpowiedni sposób.

Narzędzia rowerowe

Jeśli inwestuje się w rower, warto zadbać tez o posiadanie zestawu naprawczego, w tym przede wszystkim kluczy rowerowych. Tu znów warto unikać tych najtańszych, które czasem potrafią nie wytrzymać czynności, do których zostały przecież przeznaczone – droższe warianty z reguły wymagają dopłaty zaledwie kilkudziesięciu złotych, ale są trwalsze.

Oprócz samych kluczy warto też zaopatrzyć się w łatki na dętki – nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się potrzebne. Wraz z nimi, jeśli nie są samoprzylepne, należy oczywiście zaopatrzyć się także w odpowiedni klej.

A skoro już o tym mowa, do rozważenia jest także zaopatrzenie się w małą pompkę rowerową, mocowaną bezpośrednio przy ramie. W niektórych sytuacjach może okazać się bardzo przydatna.

Sakwy rowerowe

Oczywiście, jeżdżąc na rowerze można mieć na sobie plecak. Istnieją nawet specjalne plecaki, projektowane właśnie z myślą o cyklistach. Czy jednak jest to wyjście optymalne? Może lepiej zaopatrzyć się w montowane przy rowerze sakwy? Montowane zwykle pod siodełkiem, doskonale sprawdzają się do przewożenia różnych przedmiotów, jednocześnie nie ograniczając ruchów samemu cykliście.

Błotniki

Jeżeli lubisz jeździć terenowo, z pewnością wiesz, jak łatwo o zabrudzenie bieżnika. Aby choć częściowo chronić go przed zabrudzeniem (którego tak czy inaczej się nie uniknie, ale można je zmniejszyć), warto zaopatrzyć się w błotniki rowerowe.

Uchwyt na bidon

Niby rzecz oczywista, ze przy dłuższych wypadach w teren warto dbać o nawodnienie, ale jednak nadal nie zawsze bidon jest trzymany pod ręką. Często chowany jest do plecaka lub sakwy, podczas gdy trzymanie go przy ramie, pozwala na łatwe sięganie po niego, bez potrzeby zatrzymywania się (a nawet jeśli się zatrzymuje, nadal jest to czynność dużo prostsza i wygodniejsza). Z tej inwestycji zapewne szybko przyjdzie Ci się ucieszyć w upalne dni, gdy wysoka temperatura dość szybko daje się we znaki.

A skoro już planujesz inwestycję w rower…

Jeżeli myślisz o zaopatrzeniu się w akcesoria, pomyśl, czy nie lepiej już na początku od razu nie zmienić pojazdu na lepszy od aktualnie posiadanego? Warto sprawdzić, czy są jakieś okazje cenowe na rowery Giant (https://allegro.pl/kategoria/rowery-i-akcesoria-rowery-16420?marka=Giant), Kross, Trek, Romet lub innych znanych marek i już pod docelowy model kompletować dodatkowe wyposażenie.


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany