Jazda rowerem po chodniku – przepisy

Rower to środek transportu, który jest przystosowany do poruszania się po wielu przestrzeniach. Ze względu na jego budowę i wielkość potrafimy wraz z nim przecisnąć się nawet przez niewielkie szczeliny. Pojazd ten jest zdolny do jazdy zarówno po jezdni jak i wydzielonym przy niej terenie. Obecnie do prawidłowej jazdy rowerem są przeznaczone ścieżki rowerowe, ale w wielu miejscach zwyczajnie ich brakuje. Dlatego rowerzyści podczas codziennej jazdy są zmuszeni do poruszania się najczęściej po chodnikach.

Podczas pokonywania trasy chodnikiem dochodzi do licznych interakcji między pieszymi oraz rowerzystami. Skutkiem tego są kolizje, wypadki lub frustracja obydwu stron. Według Prawa o Ruchu Drogowym chodnik to część drogi przeznaczona do ruchu pieszych. Z tego względu wszelkie przywileje, co do tej części arterii drogowej zachowują osoby poruszające się na własnych nogach. Natomiast kierujący rowerem jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Dodatkowo kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jednakże zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo w przypadkach, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest zobowiązany jechać powoli, a także zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym (Dz. U. z 2015 r. poz. 211, 541, 591).

Dodatkowo nasuwa się pytanie, co zrobić, jeżeli przewozimy nasze pociechy w przyczepce. Czy wówczas również możemy poruszać się po chodniku? Otóż prawo nie reguluje tego zapisu. Dlatego jazda z dzieckiem w przyczepce rowerowej po chodniku jest niedozwolona. W tym przypadku musimy szukać tras, przez które wiedzie ścieżka rowerowa. Ponadto warto zawsze pamiętać, że na nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników wpływa wyposażenie roweru. Poruszając się po chodniku szczególnie ważnym elementem jest klakson lub dzwonek. Stanowi on element ostrzegawczy dla pieszych znajdujących się przed nami, aby mogli bezpiecznie ustąpić nam miejsca na przejazd.

Ponadto warto pamiętać, że za poruszanie się po niewłaściwej przestrzeni na rowerzystów są nakładane kary. Reguluje je taryfikator mandatów dla rowerzystów.

Opis Kwalifikacja
prawna wg Kodeksu Wykroczeń
Naruszone przepisy ruchu drogowego Grzywna
Nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych art. 90 art. 33 ust. 1 50 zł
Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić art. 97 art. 33 ust. 1 50 zł
Naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych art. 90
lub art. 97
art. 33 ust. 5 50 zł
Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy 100 zł

Jazda w mieście to prawdziwy slalom dla rowerzystów. Wiele fragmentów sieci drogowych nie ma wybudowanych ścieżek rowerowych. Na szczęście nowe arterie są już przystosowane do poruszania się po nich przez rowery. Chociaż dróg dla rowerzystów przybywa to nadal największy problem występuje w centrum miast. Gęsta zabudowa w połączeniu z nagromadzeniem się ruchu komunikacji miejskiej powoduje brak przejazdów dla rowerzystów. Często w centrum miasta i śródmieściu jesteśmy zmuszeni do jazdy po chodniku, który nie jest przystosowany do ruchu zarówno pieszych, jaki i rowerzystów. Narasta też niebezpieczeństwo narażenia się na mandat. Dlatego planując wycieczkę rowerową warto wybrać sobie trasę, po której możemy poruszać się przeznaczoną do tego ścieżką rowerową, aby nie narazić na grzywnę.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany