Jak wymienić dętkę w rowerze?

Koszt dętki rowerowej: kilka do kilkunastu złotych. Wymiana dętki w serwisie: nawet 20 złotych. Zresztą nie trzeba zakładać nowej dętki, bo wystarczy załatać poprzednią (łatki: kilka złotych). Rachunek jest więc bardzo prosty: lepiej się nauczyć wymieniać dętkę samemu, bo jest taniej. Zresztą ta umiejętność bardzo Ci się przyda, gdy złapiesz gumę gdzieś na wycieczce.

Pierwsza wymiana dętki rowerowej pewnie zajmie Ci nawet 40 minut, ale szybko złapiesz wprawę i nie będzie to zadanie zajmujące więcej czasu, niż kwadrans. Co ci będzie potrzebne: klucz do zdejmowania koła, jeśli Twój rower nie ma kół zdejmowanych od ręki. Zwykle jest to klucz o rozmiarze 15, ale jeśli go nie ma nie masz, niewielki klucz francuski też załatwi sprawę.

Drugie narzędzie to łyżeczki do zdejmowania i zakładania opony: kupisz za grosze w każdym sklepie rowerowym. No i oczywiście dętka będzie potrzebna. Jeśli nie wiesz, jakiej potrzebujesz dętki, oznaczenie znajdziesz na oponie: będą to cyfry w calach lub w milimetrach: np. 26×1,5. Pierwsza cyfra to wielkość Twojego koła, druga to szerokość opony. Podobne oznaczenia mają dętki.

f-author-detka-12-5x1-75-2-25-cala-47-57-203-zawor-autoDętki Author
Zobacz więcej

No to do dzieła. Oto czynności, jakie trzeba po kolei wykonać:

 1. Odpinasz linkę od hamulca (pewnie będzie to hamulec V-brake). Nic nie trzeba rozkręcać: ani szczęk, ani tym bardziej klocków hamulcowych. Wystarczy, jak z jednej strony ściągniesz linkę.
 2. Odkręcasz koło i zdejmujesz je z roweru. Jeśli jest to tylne koło, kaseta z zębatkami zostanie przy kole, przerzutka i łańcuch przy rowerze.
 3. Przy pomocy łyżeczek zdejmujesz oponę z obręczy koła. Jedną łyżeczkę wkładamy pod oponę tak, aby znalazła się po zewnętrznej stronie obręczy. Kilka centymetrów dalej zakładamy drugą łyżeczkę. Potem pójdzie już łatwo.
 4. Wyciągasz starą dętkę: nie wyrzucaj jej. Pewnie wystarczy ją skleić i jeszcze Ci posłuży.
 5. Po wyjęciu dętki koniecznie i dokładnie sprawdź wewnętrzną stronę opony. Może utkwiło w niej jakieś szkiełko będące przyczyną Twojej gumy.
 6. Wymieniamy dętkę: włóż jej wentyl w obręcz koła, przykręć nakrętką i lekko podpompuj. Teraz włóż dętkę do opony.
 7. Wszystko już jest prawie na miejscu. Teraz trzeba oponę z nową dętką założyć na obręcz koła, czyli to samo, co w punkcie trzecim, tylko na odwrót. Posługując się łyżeczkami, wkładaj oponę w obręcz koła. Uważaj, aby nie przycinać dętki między oponą a obręczą (co nie powinno mieć miejsca, ponieważ ją lekko napompowaliśmy).
 8. Już prawie gotowe: napompuj koło na full i załóż z powrotem na rower. Przykręć koło (pokręć nim, aby upewnić się, że leży równo. Zepnij hamulec.

Koniec. Znowu możesz jechać. Jeśli masz problemy gdzieś na którymś etapie, możesz obejrzeć filmik: Jak wymienić dętkę w rowerze?

 


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,

1 komentarz

 1. Niby proste, ale wymieniałem już dwa razy dętkę w tylnym kole i za każdym razem, kiedy zakładałem tego dziada z powrotem, coś nie grało z przerzutkami. Nie mam pojęcia, co robię źle.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany