10 najpiękniejszych dróg na świecie

Ostatnio przypadkiem natrafiłem na zdjęcie drogi znajdującej się w Chinach – TongtianHighway. Zainteresowany tematem zacząłem googlować i natrafiłem na stronę www.china.org.cn na której znalazłem zestawienie dziesięciu najbardziej niebezpiecznych dróg świata. Muszę przyznać, iż jest to bardzo ciekawa inspiracja i wiedzę o istnieniu tychże lokalizacji warto będzie wykorzystać przy planowaniu kolejnych wyjazdów. Miejsca te rozrzucone są po całym świecie, głównie są to przełęcze na szczyt których prowadzą wijące się niczym serpentyny wąskie i niebezpieczne drogi, a przy tworzeniu tego rankingu z pewnością były brane takie statystki jak liczba zakrętów, szerokość czy ilość osób, która zginęła w wypadkach. Zestawienie oraz tytuł pozwoliłem sobie nieco zmodyfikować – 10 najpiękniejszych dróg świata dla wszystkich kobiet tego świata – wszystkiego dobrego!

10. TongtianHighway – Droga 99 zakrętów – inną często spotykaną nazwą jest “Droga do Nieba”. TongtianHighway znajduje się w północno zachodniej prowincji Hunan w Chinach i prowadzi przez park narodowy w którym możemy podziwiać górę Tianmen o wysokości 7445 m.  Droga ma 10 kilometrów długości a jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1200 m. Osoby, które niekoniecznie mają ochotę wjechać tam rowerem mogą skorzystać z istniejącej kolejki linowej.

droga 99 zakrętów

9. Trollstigen Road, Norwegia – droga uznawana za jedną z najbardziej niebezpiecznych ze względu na jej wąskie oraz ostre zakręty. Znajduje się w południowo zachodniej części Norwegii, a jej średni kąt nachylenia wynosi 9%. Droga składa się z 11 ostronych zakrętów i jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości 853 m.

Trollstigen Road, Norway

8. Przełęcz Stelvio, Włochy – znajduje się we wschodnich Alpach niedaleko granicy ze Szwajcaria. Droga składa się z 48 ostrych zakrętów, a jej najwyższy punkt znajduje się na 2765 m. Jest to najdłuższa serpentyna we Włoszech.

Stelvio-pass

7. Guoliang Tunnel Road, Chiny –  tunel zbudowany przez mieszkańców prowincji Henan. Budowa przy której zginęło kilka osób zajęła 5 lat. Jej długość wynosi zaledwie 1,3 kilometra. Żłobiona w skałach droga ma tylko 3,6 metra szerokości. W tunelu znajduje się 30 otworów przez które można podziwiać otaczające krajobrazy góry Taihang. Droga znana jest jako najdłuższa droga prowadząca przez klify.

guoliang-tunnel-china

6. Fairy Meadows Road, Pakistan – znajdująca się u podnóży dziewiątej najwyższej góry świata – Nanga Parbat (8126 m) to jedna z najbardziej malowniczych tras na świecie. Przejazd samochodem z pewnością nie będzie należał to najbezpieczniejszych ze względu na brak jakichkolwiek barierek – jednak myślę, że rowerem było by o wiele łatwiej. Długość drogi wynosi około 10 kilometrów.

Fairy-Meadows-Road

5. Przełęcz Los Caracoles, Chile/Argentyna – przełęcz znajdująca się na granicy Chile i Argentyny. Bardzo kręta i niebezpieczna ze względu na brak jakikolwiek barierek. Co więcej zalegający śnieg przez większą część roku czyni z niej jeszcze trudniejszą do przejechania.

Przełęcz Los Caracoles, Czile Argentyna

 4. Droga Tizi n?Tichka – prowadzi z Marrakeszu do Warzazatu i jej długość wynosi 180 km, zaś najwyższy jej punkt znajduje się na 2260 m. Jedyna droga z jak dotąd opisywanych po której miałem okazję się przejechać. Liczne serpentyny oraz widoki zapierające dech w piersiach sprawiają, iż jej pokonanie staje się niezapomnianym przeżyciem. Więcej o wyprawie przez Maroko możecie poczytać tutaj.

SAMSUNG CSC

3.  Przełęcz Col de Turini, Francja – jest to  przełęcz znajdująca się we francuskich Alpach i wznosi się na wysokość 1585 m. Pomimo tego, iż nie jest to olbrzymia wysokość, droga znana jest z organizowanego w styczniu etapu wyścigów Monte Carlo Rally. Droga składa się z 34 ostrych zakrętów oraz prostych odcinków. Jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych dróg na świecie.

DIGITAL CAMERA

2. Old Yungas Road, Bolivia – jedna z najbardziej niebezpiecznych oraz malowniczych dróg świata. Często nazywana jest “Drogą Śmierci”, ponieważ każdego roku ginie tam od 200 do 300 osób, czego dowodem jest duża liczba krzyży znajdująca się przy drodze. Droga wiedzie od La Paz do niewielkiej miejscowości Corico, a jej łączna długość wynosi 70 kilometrów. Liczne osuwiska, brak zabezpieczeń oraz ostre zakręty czynią jej niezwykle niebezpieczną.

North Yungas Road, Bolivia

 1. Annapurna Circuit – Nepal – w zasadzie jest to szlak trekkingowy, przejazdy dla samochodów do pewnego momentu, jednak tej trasy nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Szlak prowadzi przez jedene z najbardziej widowiskowych nepalskich parków narodowych. Jego najwyższym punktem jest przełęcz Thorong La znajdująca się na wysokości 5416 m. Relację z tego szlaku znajdziecie w tym poście.

BS-20141108-062948-IMG_3227

Każde z tych miejsc jest z pewnością warte odwiedzenia, a widoki i przeżycia z nimi związane będą wyjątkowym przeżyciem. Zarówno wam jak i sobie życzę tego, abyśmy zrealizowali jak najwięcej swoich planów i odwiedzili lokalizacje, które mamy w planach. Do zobaczenia na trasie!


Kategorie: Miejsca

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany